Aktualności

fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze
31.03.2023

Otwarcie przebudowanej Gminnej Biblioteki Publicznej w Zaborze

Dziś odbyło się uroczyste otwarcie zaprojektowanej od nowa i przebudowanej Gminnej Biblioteki Publicznej w miejscowości Zabór w województwie lubuskim. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 311 370 zł, z czego 2 250 000 zł to kwota dofinansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, największego i jednego z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczyste otwarcie odbyło się o godzinie 12:00. Jednym z gości był dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

„Przebudowany i rozbudowany obiekt Gminnej Biblioteki Publicznej w Zaborze imponuje rozmachem i oferuje ogromne możliwości mieszkańcom. Dzięki rozbudowie biblioteka zyskała przestrzenność, charakter multimedialny, innowacyjną estetykę oraz nowe funkcjonalności – m.in. wydzielone strefy dla dzieci, dla seniorów, multimedialną, warsztatownię czy salę kameralnych spotkań. Nareszcie udało się tu stworzyć budynek, na jaki Zabór zasługuje” – mówił Dariusz Jaworski.

Swój list do Wójta Gminy Zabór Roberta Sidoruka oraz dyrektor Biblioteki w Zaborze Kamilli Marchewskiej skierował także Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

„Chciałbym podziękować władzom Gminy i dyrekcji Biblioteki za trud i zaangażowanie w realizację tej inwestycji. Dbanie o biblioteki publiczne to nasz wkład w rozwój pokoleń i inwestycja w społeczeństwo przyszłości. Słowa uznania kieruję również do bibliotekarzy, których codzienna praca połączona z pasją, ale przede wszystkim aktywność i kompetencje zmieniają wizerunek współczesnej biblioteki i czynią z niej atrakcyjną przestrzeń kontaktu mieszkańców z kulturą” – napisał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość otwarcia przebudowanej biblioteki w Zaborze uświetni również występ artystyczny w postaci koncertu Szapo Recital w wykonaniu Małgorzaty Szapował, który odbędzie się o godzinie 17:00.

Inwestycja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zaborze polegała na zaprojektowaniu, rozbudowie, przebudowie oraz funkcjonalnym wyposażeniu obiektu. W jej ramach została dobudowana nowa część budynku, na którą składają się parter, antresola oraz piętro. Stara część biblioteki została z kolei wyremontowana i zaaranżowana tak, by pasowała do nowej. Dołożono starań, aby podczas prac został zachowany historyczny charakter obiektu, który jest wpisany do gminnego rejestru zabytków. 

Po wykonanej przebudowie biblioteka znacznie się powiększyła – dziś dysponuje pomieszczeniami o łącznej powierzchni 330 m2. Dzięki inwestycji w obiekcie pojawiła się m.in. strefa dla seniorów, strefa przeznaczona do większych spotkań, strefa dla dzieci oraz świetnie wyposażona antresola z literaturą popularnonaukową oraz literaturą dla młodzieży. Ta ostatnia od początku została zaaranżowana z myślą o lokalnej młodzieży – stanowi również przestrzeń multimedialną ze stanowiskami komputerowymi oraz regałami z multimediami. 

Dzięki przebudowie biblioteka w Zaborze została także zaaranżowana tak, aby dobrze czuły się w niej osoby z niepełnosprawnościami. Obiekt stał się dla nich bardziej dostępny i zostały w nim zaaranżowane miejsca odpoczynku przeznaczone dla osób z trudnościami w poruszaniu się.

Inwestycja dofinansowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025” stanowi kontynuację zadania „Przebudowa i rozbudowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Zaborze”, które biblioteka rozpoczęła się wcześniej dzięki środkom unijnym.