Aktualności

20.11.2013

Literacka podróż po Gdańsku

20 listopada rozpoczyna się największe literackie wydarzenie w Gdańsku i prawdziwe święto dla czytelników. Motywem przewodnim Festiwalu Czytelniczego Sztuka Czytania, który od środy do soboty będzie odbywał się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku jest podróż. Poprowadzi ona czytelników przez amazońską dżunglę i afrykańską sawannę na szczyt wulkanu, z kresów do Gdańska piwnym szlakiem, tanecznym krokiem do indyjskiego bollywood, w bajkową krainę z komiksowymi superbohaterami, ale przede wszystkim pozwoli wybrać się w świat literatury, do którego przepustką jest każda z książek, stojących na bibliotecznych półkach. Festiwal to nie tylko tradycyjne spotkania autorskie, prezentacje i warsztaty, ale również premiera „Literackiej podróży po Gdańsku”, niezwykłego projektu, który łączy literaturę, muzykę, grafikę z najnowszymi technologiami.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w 10 bibliotekach w różnych częściach Gdańska. Już od środy organizatorzy zapraszają na spotkania autorskie, prezentacje zdjęć i wiele innych wydarzeń dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników.

Punkt kulminacyjny festiwalu, to sobota 23 listopada w Bibliotece Manhattan. W programie znajdą się warsztaty oraz mnóstwo spotkań dla małych i dużych czytelników. W filmowo-kulinarną podróż zabierze nas Paulina Wnuk. Dziennikarz radiowej trójki Dariusz Bugalski zaprasza na Literacki Lunch, w którym wezmą udział Andrzej Bieńkowski i Jarosław Chybicki. Wraz z Arturem Barcisiem będzie można wyruszyć w bajkową podróż w poszukiwaniu szczęścia. Atrakcyjnym punktem będzie również spotkanie z Wojciechem Jagielskim, który przedstawi swoją najnowszą książkę „Trębacz z Tembisy”.

Na festiwalu będzie miała miejsce premiera Literackiej podróży po Gdańsku. To interdyscyplinarny projekt artystyczny, który łączy literaturę, muzykę, grafikę z najnowszymi technologiami. 10 opowiadań, wyłonionych w konkursie literackim, wyznaczyło trasę alternatywnej wędrówki po Gdańsku. Efektem działań twórców z różnych dziedzin jest ebook, audiobook, interaktywna mapa Gdańska oraz aplikacja na urządzenia mobilne. Wystarczy wejść na stronę sztukaczytania.org.pl, pobrać na swój telefon aplikację i wyruszyć w podróż, która pozwoli odkryć Gdańsk w zupełnie nowy sposób.

Literacka podróż po Gdańsku stała się również inspiracją do powstania projektu audio video o tajemniczym tytule „10”, który zostanie zaprezentowany na zakończenie festiwalowej soboty w Bibliotece Manhattan. Wezmą w nim udział: Olga Szymula, Olga Hanowska, Ludomir Franczak i Marcin Dymiter. Będzie to wycieczka po Gdańsku, na granicy snu i jawy, dzięki czemu przestrzeń ujawni się w nowych kontekstach dźwiękowych i wizualnych.

Festiwal wychodzi też poza bibliotekę. W Winiarnii Literackiej odbędzie się Slam, w którym poeci staną do walki na wiersze o główną nagrodę w wysokości 300 zł. Poetycki pojedynek poprowadzi Wojciech Boros.

To tylko niektóre atrakcje, które czekają na miłośników książki i podróży. Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku: sztukaczytania.org.pl oraz www.wbpg.org.pl

Projekt Sztuka Czytania otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy projektu: Browar Piwna, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdansk4U,Winiarnia Literacka, Wydawnictwo Wysoki Zamek

Patronat medialny: trojmiasto.pl, lubimyczytac.pl