Aktualności

logo nagrody
26.03.2018

Linda Vilhjálmsdóttir z Islandii laureatką Nagrody Europejski Poeta Wolności

Linda Vilhjálmsdóttir z Islandii otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności za tom "Wolność".

Laureatka nagrody została ogłoszona w niedzielę wieczorem podczas uroczystej gali w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Poetka otrzymała statuetkę oraz 100 tys. złotych, a tłumacz zwycięskiego tomu, Jacek Godek - 20 tys. złotych i statuetkę.

"Zwycięski tom zachwycił jurorów podjęciem jednego z najważniejszych wyzwań współczesnej Europy, jakim jest dramat zagospodarowania zdobytej już wolności" - czytamy w komunikacie Instytutu Kultury Miejskiej, który wraz z miastem Gdańsk organizuje wydarzenie.

"Nie ma znaczenia czy ludzie są wolni/jeśli nie potrafią postępować z wolnością" - czytamy w jednym z wierszy słowa policjanta Autonomii z pogranicza izraelsko-palestyńskiego. "Problem ten poetka dostrzega w wielu globalnych problemach współczesności, takich jak kryzys migracyjny, kwestie ekologiczne, problemy społeczne, a także kryzys wielokulturowości" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury.

Jury oceniło, że "autorka ze swojej islandzkiej perspektywy potrafiła przenikliwie i krytycznie spojrzeć na europejskie dziedzictwo judejsko-chrześcijańsko-muzułmańskie, które dziś jest przestrzenią głębokich podziałów, zdolną pomnażać płacz nienawiść żądze wszystko oprócz dobra".

"Poezja nagrodzonego tomu Lindy Vilhjálmsdóttir to przejmująco mocny głos ostrzeżenia przed zagrożeniami nowego zniewolenia" - podkreśliło jury.

Tom "Wolność" został wydany w 2015 r. i jest krótkim traktatem poetyckim podzielonym na prolog i trzy części.

"Wolność to traktat polityczny. Feministyczny. Realistyczny. Lewicujący. Z dodatkiem religii. A nade wszystko - uniwersalny. Bo gdzie nie nadużywa się wolności? Gdzie nie sortuje się ludzi jak odpady? W jakiej części północnego świata nie panoszy się liberalny konsumpcjonizm? Wszyscy podlegamy globalnym prawom materializmu, wszyscy bardziej niż być, chcemy mieć" - mówi cytowany w komunikacie Jacek Godek, tłumacz z języka islandzkiego.

Tegoroczna Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności została przyznana przez jury w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska i Olga Tokarczuk.

Linda Vilhjálmsdóttir (ur. 1958) pochodzi z Rejkiawiku, gdzie pracuje jako pielęgniarka. Wydała trzy tomy poezji: Bláþráður (1990), Klakabörnin (1993), Frelsi (2015), w 2003 r. ukazała się jej powieść Lygasaga.

Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności została ustanowiona przez Miasto Gdańsk w 2008 r. Przyznawaną co dwa lata nagrodę otrzymuje poeta z kraju europejskiego, który w najbardziej oryginalny sposób pisze o "wolności rozumianej w kategoriach osobistych, politycznych, religijnych oraz jako prawo do ekspresji intelektualnej, uczuciowej i zmysłowej". (PAP)