Aktualności

fot. Krzysztof Dubiel dla IK
12.04.2019

"Licz się ze słowami" - Biblioteka Narodowa promuje twórczość Marka Nowakowskiego

Biblioteka Narodowa zainicjowała kampanię "Licz się ze słowami". Jej celem jest promowanie twórczości Marka Nowakowskiego oraz zwrócenie uwagi na znaczenie słów używanych na co dzień.

W ramach kampanii odbędzie się konkurs na opowiadanie inspirowane cytatem z "Księcia Nocy", czyli jednego z najpopularniejszych opowiadań Marka Nowakowskiego. Zaplanowano również spacery po Warszawie śladami pisarza oraz czytanie jego utworów w wybranych stołecznych kawiarniach. W różnych lokalizacjach miasta pojawią się cytaty z prozy Marka Nowakowskiego.

"Chcemy nie tylko uhonorować Marka Nowakowskiego, ale również pokazać, że opowiadanie to forma świetnie sprawdzająca się w czasach, w których żyjemy. To jednocześnie forma, która jak żadna inna wymaga językowej precyzji i namysłu nad używanymi słowami" - powiedział Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Kampanię poprzedziło wręczenie Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, którą BN przyznała po raz trzeci. Celem inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców Warszawy do zapoznania się z twórczością Nowakowskiego i twórców uhonorowanych w kolejnych edycjach nagrody jego imienia: Wojciecha Chmielewskiego, Pawła Sołtysa i Rafała Wojasińskiego.

Marek Nowakowski (1935-2014) jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy powojennych. Dzieciństwo spędził w podwarszawskich Włochach. Światek miejscowych włóczęgów i awanturników stał się dla niego źródłem inspiracji w późniejszej pracy pisarskiej. W swoich książkach opisywał miejski folklor. Powracającym tematem jego twórczości jest życie ludzi z marginesu społecznego, amoralny świat przestępców i dziwaków. Autor "Księcia Nocy" zasłynął przede wszystkim jako mistrz krótkiej formy.