Aktualności

03.12.2012

Krakowska premiera opowiadań Pankowskiego

Fundacja Korporacja Ha!art, pismo kulturalne „Fragile” oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie zapraszają na premierę zbioru opowiadań Nastka, śmiej się! Mariana Pankowskiego. Udział w dyskusji wokół twórczości pisarza wezmą: Jan Bińczycki, Tomasz Charnas i Grzegorz Jankowicz.

5 grudnia 2013 godz. 18:00
Sala Koncertowa Śródmiejskiego Ośrodka Kultury
ul. Mikołajska 2
wstęp wolny

Marian Pankowski był poetą prozy. Nic więc dziwnego, że kunszt jego pisarstwa widoczny jest w małych formach prozatorskich. Pankowski pisał opowiadania całe życie i ujmował je w tomy „Kozak i inne opowieści”, „Bukenocie” oraz „Złoto żałobne”. W tomie niniejszym zbieramy ostatnie małe formy, rozsiane po pismach literackich, dotychczas nie ujęte w książkę, w których Autor mistrzowsko rozwija wszystkie tematy znane z jego powieści i dramatów. „Nastka, śmiej się!” jest ostatnią książką prozatorską „najmłodszego polskiego pisarza”. Tom, który czytelnik trzyma w dłoni, nie został zaplanowany do druku przez Autora. Zarówno tytuł, jak i kompozycja tomu jest pomysłem wydawcy i redaktora.

„Najlepiej wypowiadał się w prozie i dramatach – tam, gdzie największą rolę odgrywa ludzkie gadanie, żywiołowe, niepowstrzymane, spuszczone z uwięzi. Gadanie było dla niego aktywnością najsilniejszą i najważniejszą w ludzkim życiu, bo erotyczną. Dlatego jego pisanie to uwodzenie. Może dzięki temu pozostał najmłodszym spośród najstarszych pisarzy”.
prof. Przemysław Czapliński na łamach „Gazety Wyborczej”

Równolegle do tomu opowiadań ukaże się również audiobook w interpretacji Jerzego Treli.

Zrealizowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego