Aktualności

19.03.2015

Kraków i Wrocław w Paryżu

Dziś rozpoczyna się paryski Salon Książki. Choć na Salon du Livre jesteśmy co roku już od kilku lat - tym razem jesteśmy w sposób wyjątkowy! Zostaliśmy zaproszeni do pokazania w Paryżu literackiego potencjału Krakowa i Wrocławia, dwóch polskich miast, które książki i literaturę traktują niezwykle poważnie. Przypomnijmy, że Kraków nie tylko jest siedzibą Instytutu Książki, ale od niedawna nosi tytuł Miasta Literatury UNESCO; Wrocław z kolei to Europejska Stolica Kultury 2016, w tym samym roku z wyboru UNESCO będzie również Światową Stolicą Książki.
 
Program prezentacji Krakowa i Wrocławia przygotowany we współpracy z krakowskim KBF-em i wrocławskim biurem ESK, będzie niezwykle bogaty – przy naszym wspólnym stoisku odbędą się 34 spotkania z czołowymi przedstawicielami polskiej literatury i poezji, filmu, teatru i reportażu.
 
Polskie stoisko stanie się miejscem wielu niezwykłych spotkań i zaskakujących dyskusji: Olga Tokarczuk porozmawia z Erikiem-Emmanuelem Schmittem o cienkiej granicy między fabułą a fikcją, Mariusz Szczygieł wraz z Wojciechem Tochmanem spróbują odpowiedzieć na pytanie o granice cenzury, Roman Polański opowie o relacji literatury z filmem, Marek Krajewski i Zygmunt Miłoszewski zdradzą tajniki sztuki tworzenia polskiego kryminału. Goście targów poznają bliżej sylwetki wybitnych polskich twórców - będziemy mówić o Grotowskim, Schulzu, Kantorze, Mrożku, polskich Noblistach. Są z nami krakowscy i wrocławscy wydawcy, m.in. Karakter, Universitas, Ha!art, Dodoeditor, Wydawnictwo Literackie, A5 czy Znak. Na stoisku znajdą się najciekawsze i najprężniej działające krakowskie i wrocławskie instytucje kultury m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Cricoteka, MOCAK czy Muzeum Etnograficzne. Odwiedzający Targi poznają francuskie wydania dzieł i opracowania biograficzne najważniejszych polskich twórców: Stanisława Lema, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Sławomira Mrożka, Adama Zagajewskiego, Tadeusza Kantora, Brunona Schulza, Jerzego Grotowskiego, Wojciecha Hasa, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka.
 
Wszystkie prezentowane książki, jak również przygotowany przez Instytut Książki zestaw najważniejszych polskich nowości wydawniczych i niemal kompletny zbiór tłumaczonej na język francuski literatury polskiej wraz z katalogiem Nouveaux livres de Pologne będą dostępne w naszej księgarni targowej.
 

Organizatorzy polskiej prezentacji: 

Instytut Książki jest narodową instytucją kultury powołaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działamy od stycznia 2004 r., nasza główna siedziba mieści się w Krakowie. Do głównych zadań Instytutu należy popularyzacja książek i czytelnictwa w kraju oraz polskiej literatury na świecie. Instytut promuje najlepsze polskie książki i ich autorów, organizuje wizyty studyjne dla tłumaczy i zagranicznych wydawców. Dzięki Programowi Translatorskiemu ©POLAND oraz programowi Sample Translations ©POLAND doprowadziliśmy do zwiększenia liczby tłumaczeń polskich książek na języki obce. Pokazujemy literaturę polską na najważniejszych międzynarodowych targach książki na świecie. Więcej na: www.instytutksiazki.pl
  
Kraków 
to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a także kolebka języka polskiego i polskiej literatury – tu krzyżowały się najważniejsze prądy literackie kolejnych epok, z Krakowem związani byli najważniejsi polscy pisarze i nobliści w tej dziedzinie. Życie kulturalne tętni tutaj nieustannie. W 2000 r. Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a w 2013 Miasta Literatury UNESCO. Rocznie w stolicy Małopolski odbywa się blisko 100 festiwalii innych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej renomie. Działa tu również ok. 50 muzeów wraz z oddziałami – w których znajduje 25% polskich zbiorów muzealnych, ok. 30 teatrów, ok. 50 galeriii wiele innych instytucji kultury. Więcej na: www.kraków.pl.

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, cykl Opera Rara, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Krakow Film Commission, operatorem wydarzeń kulturalnych w Kraków Arenie. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portale Krakow.travel i Kids In Kraków. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest również operatorem programu Miasta Literatury UNESCO. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 - to nie tylko rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej, ale i cały zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury są też inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez program mikroGRANTÓW. Nad realizacją planu ESK, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum. Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy. Wiecej na www.wroclaw2016.pl