Aktualności

fot. Krzysztof Dubiel / Instytut Książki
19.11.2014

Klucze do wyobraźni: Olga Tokarczuk

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Olgą Tokarczuk, która będzie bohaterką kolejnego wieczoru z cyklu „Klucze do wyobraźni”.

W rozmowie wezmą także udział krytycy: Adam Lipszyc i Tomasz Mizerkiewicz. Spotkanie odbędzie się 24 listopada w Sali Wielkiej o godz. 18:00 a poprowadzi je Bogumiła Kaniewska.

Bohaterowie literackiego wieczoru skupią się na nowej powieści Olgi Tokarczuk. „Księgi Jakubowe” są dziełem wielowątkowym, podszytym tradycją powieści historycznej, w sposób niezwykle szczegółowy przedstawiają realia epoki, architekturę, zapachy tamtego czasu. To prawie tysiąc stron bogatego obrazu dawnej Polski, w której współistniały ze sobą chrześcijaństwo, judaizm, a nawet islam.Powieść można czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów.

Olga Tokarczuk jest jedną z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike 2008 za powieść „Bieguni”, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. W 2010 roku Oldze Tokarczuk przyznano Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest autorką m.in. takich bestsellerów, jak „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Na podstawie utworów pisarki powstają inscenizacje teatralne i scenariusze filmowe.

Projekt Centrum Kultury Zamek w Poznaniu został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.