Aktualności

facebook.com/ fundacjamiastoliteratury
24.11.2014

Jest krój pisma Szymborska

Radosław Łukasiewicz, absolwent grafiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu wygrał międzynarodowy konkurs na projekt czcionki inspirowanej dziełami literackimi Wisławy Szymborskiej. Zdaniem jurorów jego czcionka najlepiej oddaje ducha poezji Noblistki.

Jak poinformowała w niedzielę Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury, konkurs skierowany był do młodych twórców i absolwentów szkół artystycznych. Jego laureat otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Zdaniem organizatorów, projekt ma cenny wymiar interdyscyplinarny i międzykulturowy - popularyzuje typografię jako sztukę graficzną oraz promuje twórczość Wisławy Szymborskiej poza środowiskiem literackim, wśród artystów grafików, typografów i projektantów książek.

Nadesłane projekty oceniało międzynarodowe jury złożone wybitnych artystów, projektantów graficznych i typografów, któremu przewodniczyła Ewa Satalecka.

Brzezińska wskazała, że jest to już drugi tego typu konkurs. Pierwszy w 2011 roku dotyczył czcionki inspirowanej twórczością Czesława Miłosza. Wygrał go Francuz Damien Collot.

Organizatorem konkursu na projekt kroju pisma Szymborska jest Fundacja Miasto Literatury oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Fundacją Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)