Aktualności

okładka książki „Kinderszenen”
01.08.2018

„Kinderszenen” w radiowej Trójce

Dziś – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna emisję „Kinderszenen” Jarosława Marka Rymkiewicza w interpretacji Andrzeja Mastalerza. Słuchacze poznają cały tekst jednej z najgłośniejszych książek ostatnich lat. Emisja potrwa ponad dwa miesiące. Zakończy się 3 października w dniu kapitulacji Powstania.

„Kinderszenen”, czyli „Sceny z dzieciństwa” ukazały się w roku 2008. Esej historyczny autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza, zawierający liczne wątki autobiograficzne, wywołał wtedy gorącą dyskusję. Książka poświęcona jest przed wszystkim Powstaniu Warszawskiemu. Kluczowym wątkiem tej opowieści jest masakra z 13 sierpnia 1944 roku, kiedy to na ulicy Kilińskiego eksplodował tzw. czołg pułapka, zabijając kilkuset mieszkańców warszawskiej Starówki. W swoim dziele Rymkiewicz postawił kontrowersyjną tezę, że Powstanie miało sens – nie tyle pomimo, co właśnie dzięki ogromnej ofierze ludzkiego życia. Uznał je wręcz za wydarzenie fundamentalne dla polskiej tożsamości, bez którego nasz kraj nie odzyskałby wolności.

„W swojej pracy spotykam się również z tekstami o bardzo silnym ładunku emocjonalnym i właśnie takim jest „Kinderszenen” – dla mnie historia tym bardziej ważna i osobista, bo związana z losem i tragicznymi doświadczeniami moich rodziców” – mówi Andrzej Mastalerz wybitny aktor teatralny i filmowy, długoletni współpracownik radiowej Trójki, który przeczyta dla słuchaczy tej stacji dzieło Rymkiewicza. Jak twierdzi: „Lektura o takim ciężarze gatunkowym, tak wielkiej intensywności, ale zarazem o tak bardzo intymnej, delikatnej strukturze to ogromne wyzwanie. Dlatego tym bardziej cieszę się, że mogłem być częścią tego przedsięwzięcia”.

„Kinderszenen” w 46 odcinkach w radiowej Trójce od 1 sierpnia od poniedziałku do piątku ok. godz. 11.50. Czyta Andrzej Mastalerz. Muzyka – Piotr Moss. Adaptacja radiowa: Barbara Marcinik oraz Renata Szewczak i Janusz Deblessem.