Aktualności
Kilkadziesiąt gości oraz sto wydarzeń i kiermaszy stacjonarnych znajdzie się w programie trzeciej edycji Nocy Księgarń, zaplanowanej na piątek w 50 miastach. Festiwal promuje księgarnie stacjonarne, czytelnictwo, lokalne inicjatywy literackie i kulturalne.
„Niezależne księgarnie to nie tylko punkty handlowe, ale też lokalne domy kultury, miejsca aktywności społecznej, ulubione przestrzenie do spotkań, wspólnego czytania, zabawy i rozmów o książkach. Kameralni księgarze znają upodobania swoich klientów, czytają książki, są kompetentnymi doradcami i aktywnymi animatorami kultury” – poinformował dystrybutor książek OSDW Azymut, który wraz z księgarniami organizuje Noc.
Zgodnie z przekazanymi przez nich informacjami, w trzeciej edycji Nocy uczestniczyć będzie 120 księgarń kameralnych. Na piątkowe popołudnie i noc przygotowały one spotkania autorskie, dyskusje, warsztaty, koncerty, a także liczne kiermasze. Księgarze zapowiedzieli też, że tego dnia książki będzie można kupić w promocyjnych cenach.
Ubiegłoroczna edycja odbyła się online i mimo nietypowej formy przed ekranami komputerów pojawiło się wielu czytelników. W tym roku organizator, biorąc pod uwagę pandemię, przygotował nie tylko wydarzenia stacjonarne, ale i wirtualne, dostępne w mediach społecznościowych.
Wydarzenia online zostały podzielone na trzy pasma: rozmowy o literaturze dziecięcej, które poprowadzą mali czytelnicy wraz z Katarzyną Stoparczyk, ich gośćmi będą: Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Ryrych i Tomasz Samojlik; o języku, w którym Mateusz Adamczyk porozmawia z Agatą Hącią i Michałem Rusinkiem; o reportażu – w dyskusji wezmą udział Mariusz Szczygieł i Katarzyna Tubylewicz; o prozie polskiej, podczas której Natalia Szostak zada pytania Grzegorzowi Uzdańskiemu.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury Noc Księgarń zaprasza na rozmowę o „książkach ze świata” z udziałem Agaty Kasprolewicz, Agi Zano, Krzysztofa Cieślika i Justyny Czechowskiej. W programie znajdą się też rozmowy o książkach ważnych dla kobiet – gośćmi Weroniki Wawrzkowicz będą Mery Spolsky, Eliza Kącka i Agnieszka Szydłowska. Po północy Adam Szaja zaprosi czytelników na kryminalną Noc Księgarń – wezmą w niej udział Wojciech Chmielarz, Anna Kańtoch, Maciej Siembieda, Ryszard Ćwirlej i Robert Małecki.
Każdego roku plakat Nocy nawiązuje do twórczości pisarza, którego rok jest świętowany. Tegoroczny plakat, projektu Igora Kubika, budzi skojarzenia z książkami Stanisława Lema.
Organizator podkreślił, że program jest bogatszy dzięki współpracy z partnerami.
Pełne informacje o festiwalu są na www.nocksiegarn.pl.
źródło: PAP, Beata Kołodziej