Aktualności

20.10.2021

Na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczyna się VII Światowy Kongres Polonistów

Archiwa i współczesność to temat przewodni rozpoczynającego się w środę na Uniwersytecie Wrocławskim VII Światowego Kongresu Polonistów. W organizowanym on-line kongresie wezmą udział badacze, tłumacze i lektorzy języka polskiego ze wszystkich poza Australią zamieszkałych kontynentów.

Sympozjum, które po raz pierwszy zorganizowano w 1998 r., miało odbyć się w ubiegłym roku, ale z powodu szerzącej się epidemii zostało odwołane.

Organizatorka VII Światowego Kongres Polonistów, prof. Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego, podkreśliła, że impreza „jednoczy wszystkich polonistów”. „Uczestniczą w niej wybitni tłumacze literatury polskiej. Jednym z nich jest Tokimasa Sekiguchi, który poza wielkimi tekstami literatury przetłumaczył m.in. listy Fryderyka Chopina, którego konkurs w tej chwili trwa w Warszawie” - powiedziała prof. Dąbrowska.

W środę, pierwszego dnia kongresu, odbędą się m.in. dwa wykłady. Danuta Ulicka z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład zatytułowany „Archiwum – księga różnogatunkowych opowieści”, zaś Gerd Hentschel z Uniwersytetu w Oldenburgu prelekcję „Socjodialektologia ilościowa. Zróżnicowanie regionalne i społeczne regiolektu śląskiego na przykładzie żywotności niemieckich zapożyczeń”.

Odbędą się też panele dyskusyjne: „Osiągnięcia i potrzeby w zakresie promocji języka i kultury polskiej po roku 2015” oraz „Polskie książki najważniejsze”.

Podczas kongresu zostanie podpisane oświadczenie o zamiarze współpracy pomiędzy Szkołą Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców (SJPiK) a Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol). Centrum KoKoPol rozpoczęło pracę w lipcu 2020 r. Ośrodek jest współfinansowany przez niemieckie MSZ oraz ze środków budżetowych Saksonii.

Kongres zakończy się w sobotę.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna