Aktualności

Jacek Dukaj, fot. Instytut Książki
30.11.2023

Jacek Dukaj na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze

We wtorek i środę podczas Feria Internacional del Libro de Guadalajara (FIL), jednych z największych targów książki na świecie i największych targów branży wydawniczej języka hiszpańskiego na kontynencie amerykańskim, odbyły się spotkania z udziałem Jacka Dukaja. W tym roku gościem honorowym imprezy jest Unia Europejska, a polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Meksyku.

We wtorek 28 listopada Jacek Dukaj wziął udział w panelu pt. „Nowe formy literatury i promocji książki: doświadczenia autorów”. Dzień później Jacek Dukaj był gościem spotkania targowego z udziałem laureatów Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Prócz autora „Lodu” w spotkaniu wzięli udział Nikos Chryssos (Grecja), Carolina Schutti (Austria), Haśka Szyjan (Ukraina), oraz Isabelle Wéry i Marilyn Désossée (Belgia).

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich pisarzy będzie uczestniczył także w kolejnym panelu pt. „Utopia i rzeczywistość: dialog”, który odbędzie się w piątek 1 grudnia.

Finałem obecności Jacka Dukaja w Meksyku będzie spotkanie promocyjne hiszpańskiego przekładu „Katedry” autorstwa Amelii Serraler Calvo z udziałem pisarza (5 grudnia o godz. 19.00, księgarnia FCE).

Polska obecność w Guadalajarze wpisuje się w trzyletnią strategię Instytutu Książki, której celem jest wzmocnienie obecności polskiej literatury na rynkach hiszpańskojęzycznych. W tym roku Polska była gościem honorowym na Targach Książki LIBER w Madrycie, ponadto przekłady na język hiszpański są obecnie jednym z priorytetów Programu Translatorskiego ©Poland, którego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze będzie także ważnym akcentem świadczącym o znaczeniu Polski w UE i pozwoli poznać bliżej polską literaturę i kulturę odległym geograficznie oraz kulturowo czytelnikom i specjalistom z branży, co w dłuższej perspektywie przyniesie owoce, m.in. w postaci nowych przekładów na język hiszpański.

Poza programem literackim Unia Europejska przygotowała m.in. program dla profesjonalistów z branży wydawniczej, program artystyczny, program dla dzieci i młodzieży, a także Festiwal Kina Europejskiego.

Dziewięciodniową imprezę w centrum kongresowym Expo Guadalajara co roku odwiedza ponad pół miliona czytelników. W tym roku organizatorzy spodziewają się nawet 800 tysięcy odwiedzająych.

37 edycja Feria Internacional del Libro de Guadalajara potrwa do niedzieli 3 grudnia. W przyszłym roku gościem honorowym imprezy będzie Hiszpania.

***

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.