Aktualności

Witold Szabłowski, fot. Łukasz Jarocki, Instytut Książki
30.11.2023

Witold Szabłowski gościem Międzynarodowych Targów Książki w Guadalajarze

Trwa 37 edycja Feria Internacional del Libro de Guadalajara (FIL), jedna z najważniejszych imprez rynku książki na świecie. Jednym z gości FIL był w tym roku Witold Szabłowski, który wziął udział w dwóch panelowych dyskusjach. Gościem honorowym bieżącej odsłony jest Unia Europejska, a polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Meksyku.

W środę 29 listopada jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich reportażystów wziął udział w panelu pt. „Od dziennikarstwa do literatury”, który poprowadziła Carolina López Hidalgo. Szabłowskiemu towarzyszyli ceniony czeski prozaik i dziennikarz Jáchym Topol, szwedzka dziennikarka Karolina Ramqvist, a także słowacka poetka, pisarka i felietonistka Jana Benová.

Dziś z kolei, wraz z cenionym ukraińskim pisarzem Andriejem Kurkowem i grecką poetką i akademiczką Eleni Kefalą, autor „Zabójcy z miasta moreli” będzie uczestniczył w panelu pt. „Konflikty i literatura: współczesne kryzysy z punktu widzenia narracji”.

Polska obecność w Guadalajarze wpisuje się w trzyletnią strategię Instytutu Książki, które celem jest wzmocnienie obecności polskiej literatury na rynkach hiszpańskojęzycznych. W tym roku Polska była gościem honorowym na Targach Książki LIBER w Madrycie, ponadto przekłady na język hiszpański są obecnie jednym z priorytetów Programu Translatorskiego ©Poland, którego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze będzie także ważnym akcentem świadczącym o znaczeniu Polski w UE i pozwoli poznać bliżej polską literaturę i kulturę odległym geograficznie oraz kulturowo czytelnikom i specjalistom z branży, co w dłuższej perspektywie przyniesie owoce, m.in. w postaci nowych przekładów na język hiszpański.

Dziewięciodniową imprezę w centrum kongresowym Expo Guadalajara co roku odwiedza ponad pół miliona czytelników. W tym roku organizatorzy spodziewają się nawet 800 tysięcy odwiedzających.

Feria Internacional del Libro de Guadalajara potrwa do niedzieli 3 grudnia. W przyszłym roku gościem honorowym imprezy będzie Hiszpania.

***

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.