Aktualności

17.03.2023

Instytut Książki wsparł wydanie „Lekarza z Auschwitz” Szymona Nowaka po hiszpańsku

W Hiszpanii ukazało się tłumaczenie książki „Lekarz z Auschwitz” Szymona Nowaka. Wydanie przekładu Higinio J. Paterny Sancheza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Książka Nowaka, która po hiszpańsku nosi tytuł „El médico de Auschwitz” ukazała się nakładem wydawnictwa Almuzara.

„Lekarz z Auschwitz” w beletrystycznej formie opowiada prawdziwą historię Józefa Bellerta – lekarza, który w lutym 1945 roku wraz z ponad trzydziestką innych medyków i pielęgniarek założył na terenie obozu w Auschwitz ogromny szpital polowy dla 4800 byłych więźniów, którzy byli zbyt słabi, by opuścić to miejsce. Akcja ratunkowa powiodła się lepiej niż ktokolwiek przypuszczał – spośród 4800 osób na granicy śmierci udało się przywrócić do życia i zdrowia aż 4400.

Szymon Nowak jest historykiem, który na co dzień pracuje w Biurze Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkanaście książek historycznych, m.in. „Przyczółek Czerniakowski 1944” (2011), „Oddziały Wyklętych” (2014), „Dziewczyny Wyklęte” (dwie części: 2015 i 2016) czy „Dworzec Gdański 1944” (2019). Publikował także w czasopismach historyczno-wojskowych, takich jak „Militaria XX wieku”, „Biuletyn IPN” czy „Magna Polonia”.