Aktualności

okładka książki
26.01.2018

„Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza”: spotkanie w Stawisku

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (Podkowa Leśna, ul. Gołębia 1) zaprasza w niedzielę, 28 stycznia, o godzinie 16.00, na spotkanie z Radosławem Romaniukiem, biografem Jarosława Iwaszkiewicza.

Rozmowa o II tomie książki Inne życie (Wydawnictwo Iskry) obejmującym lata od II wojny światowej do śmierci pisarza w 1980 roku.

Spotkanie poprowadzi Beata Zybała.

---

Radosław Romaniuk – literaturoznawca, edytor, doktor nauk humanistycznych. Autor tomu szkiców poświęconych myśli filozoficzno-religijnej Lwa Tołstoja „Dramat religijny Tołstoja” (2004), zbioru esejów biograficznych „One” (wyd. 1 2006, wyd. 2 2014), wielu artykułów dotyczących literatury polskiej i rosyjskiej oraz twórczości i biografii Jarosława Iwaszkiewicza. Jest współautorem opracowania edytorskiego dwóch tomów „Dzienników” tego pisarza i jego „Listów do córek” oraz autorem opracowania i edytorem korespondencji z Konstantym A. Jeleńskim i Teresą Jeleńską, esejów „Dziedzictwo Chopina i szkice muzyczne”, „Rachunki włóczęgi. Felietony i szkice podróżnicze”, zbioru „Struny ziemi. Przekłady poetyckie i listów Czesława Miłosza i Konstantego A. Jeleńskiego”. Pierwszy tom „Innego życia. Biografii Jarosława Iwaszkiewicza” ukazał się w 2012 i został wyróżniony przez miesięcznik „Nowe Książki” nagrodą dla książki roku. W grudniu 2017 roku nakładem wydawnictwa „Iskry” wyszedł tom 2.