Aktualności

21.11.2005

II Festiwal Kryminału strzałem w dziesiątkę

W niedzielę zakończył się II Festiwal Kryminału, zorganizowany przez Instytut Książki i Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”.

W porównaniu z ubiegłym rokiem impreza nabrała rozmachu. Festiwalowe wydarzenia odbyły się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.  Jak podkreślali uczestnicy festiwalu, kryminał ma się w Polsce coraz lepiej. „Autorzy już nie muszą się ukrywać pod pseudonimami, akcja powieści kryminalnych obywa się bez zagranicznej scenerii, a rozgrywa się w naszym kraju” mówił w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego” Marek Krajewski.    Na spotkaniach z rosyjskimi mistrzami gatunku – Aleksandrą Marininą i Borisem Akuninem - sale były wypełnione po brzegi. Sporo osób przyciągnęły także spotkania z Bogusławem Wołoszańskim i Markiem Krajewskim. Tłumy zgromadziła uroczystość wręczenia nagrody Wielkiego Kalibru. Laureat - Paweł Jaszczuk był zaskoczony i poruszony wyróżnieniem za powieść Foresta Umbra.  Aleksandra Marinina odbierając nagrodę honorową – grafikę „świeżo ukradzioną z Muzeum Narodowego” żartowała „nie wiem jak wrócę do domu z jawną kontrabandą”.  Wcześniej na spotkaniu z czytelnikami tłumaczyła, że bohaterką jej  powieści nieprzypadkowo jest kobieta.   „Kobiety zupełnie inaczej patrzą na świat.  Z moich badań wynika, że tylko 15 procent przestępstw wykrywanych w Rosji  popełnianych jest przez kobiety. Z drugiej strony, aż 90 procent  pracujących w milicji to mężczyźni. Może gdyby wprowadzić tam więcej kobiet, zwiększyłaby się wykrywalność przestępstw  popełnianych przez kobiety”.  Boris Akunin mówił o rosyjskim rynku literatury popularnej, transformacjach zachodzących w Rosji i podejściu do swojego pisarstwa: „Książki są jak matrioszki. W przypadku mojej twórczości tą największą "lalką" jest intryga kryminalna. Mniejsze dotyczą stylu lub szczegółów wykorzystywanych w fabułach. Najmniejszą lalkę rozumiem tylko ja”. Nowością tegorocznego festiwalu był kiermasz książek kryminalnych. Przez dwa dni na Małym Rynku można było kupić w atrakcyjnych cenach tytuły ponad 20 wydawców.  Największą popularnością cieszyły się książki gości festiwalowych oraz klasyka – powieści Agaty Christie, Raymonda Chandlera, Artura Conan Doyle’a. 

Festiwal Kryminału był ostatnim z cyklu tegorocznych literackich wydarzeń Instytutu Książki „4 Pory Książki”.  Gwiazdami wcześniejszych edycji imprezy (Pora Poezji, POPLIT, Pora Prozy)  byli m.in. Julia Hartwig, Anita Nair, Eduardo Mendoza, Jonathan Carroll, Marian Pankowski.