Aktualności

fot. archiwum autora
14.06.2019

Hendrik Lindepuu. Sylwetka laureata

Hendrik Lindepuu (ur. 11 XI 1958), tegoroczny laureat Nagrody Transatlantyk, należy do najwybitniejszych tłumaczy przybliżających literaturę polską czytelnikom z zagranicy. W jego przekładach ukazało się w Estonii ponad 50 książek, przełożył także 70 sztuk teatralnych. Lindepuu to prawdziwy człowiek-instytucja. W dużej mierze to dzięki niemu współczesna literatura polska jest obecna w Estonii, nie tylko bowiem ją tłumaczy, lecz także od 2003 roku wydaje w oficynie Hendrik Lindepuu Kirjastus.

Na język estoński Lindepuu przekładał tak wybitnych autorów, jak Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek, Zofia Nałkowska, Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz. W swym dorobku ma ponadto przekłady ze współczesnej prozy i reportażu – tłumaczył m.in. dzieła Bronki Nowickiej, Olgi Tokarczuk, Małgorzaty Rejmer, Witolda Szabłowskiego i Marcina Świetlickiego.

Karierę tłumaczeniową rozpoczął od przekładów sztuk teatralnych. To właśnie zainteresowanie polskim teatrem i filmem sprawiło, że wiosna 1984 roku kupił podręcznik do nauki języka polskiego. Już trzy lata później językiem polskim posługiwał się na tyle biegle, że zaczął tłumaczyć – w marcu 1988 roku odbyła się estońska prapremiera sztuki Ireneusza Iredyńskiego Żegnaj, Judaszu w jego przekładzie.

Ponieważ estońskie wydawnictwa rzadko publikują literatury polskiej, Hendrik Lindepuu w 2002 roku założył własne, jednoosobowe wydawnictwo, by móc wydawać jej przekłady na estoński. Dotychczas ukazało się już 42 książek. Tłumaczenia literatury polskiej na estoński, publikowane przez Hendrika Lindepuu, są recenzowane we wszystkich najważniejszych estońskich mediach.

Ogromnym uznaniem cieszą się jego przekłady poezji. W 2009 roku za „Wiersze wybrane” Tadeusza Różewicza i inne przekłady estońska Fundacja Kultury przyznała Hendrikowi Lindepuu doroczną Nagrodę Literacką Kultuurkapital, najwyższą w Estonii nagrodę literacką. W roku 2015 był jednym z pięciu laureatów estońskiej nagrody państwowej w dziedzinie kultury i sztuki za osiągnięcia twórcze w roku 2014. Rzeczypospolita Polska przyznała Hendrikowi Lindepuu za jego zasługi Złoty Krzyż Zasługi (2005) i Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi (2009).