Aktualności
Pod hasłem „Dialog przeciw nienawiści” rozopczął się wczoraj w Kielcach Festiwal Literatury Faktu i Poezji „Wolność i pokój”. Gośćmi imprezy będą pisarze, naukowcy, artyści i duchowni.
Trwający prawie trzy tygodnie Festiwal to 16 spotkań z intelektualistami, przedstawicielami polskiej kultury i nauki. Jak podkreślają organizatorzy punktem wyjścia do drugiej edycji imprezy jest 30. rocznica Okrągłego Stołu. „Będziemy się zastanawiali, czy dialog jest potrzebny, kto z kim powinien prowadzić dialog i czy w ogóle dialog jest możliwy. Będziemy szukać przestrzeni publicznej dla dialogu, gdyż, moim zdaniem, wszyscy na siebie krzyczymy i nie wszyscy chcą ze sobą rozmawiać, bo uważają, nie ma o czym” - mówił o założeniach festiwalu w przesłanym PAP komunikacie pomysłodawca imprezy, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek.
Pierwsze spotkania w ramach Festiwalu poświęcone będą negocjacjom rządu i opozycji sprzed 30 lat. W poniedziałek odbyła się dyskusja z udziałem Adama Michnika. W kolejnych dniach gośćmi Festiwalu Literatury Faktu i Poezji będą uczestnicy tego historycznego wydarzenia: prof. Janusz Grzelak, prof. Janusz Reykowski, Barbara Staniszewska, Henryk Wujec i Władysław Frasyniuk.
Gośćmi festiwalu będą także pisarze (Józef Hen, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk, Michał Rusinek), aktorzy (Maja Komorowska, Joanna Trzepiecińska, Jerzy Trela) i przedstawiciele świata nauki (Dariusz Doliński, Bogdan de Barbaro). Dwa specjalne spotkania poświecono Jackowi Kuroniowi i Markowi Edelmanowi.
Na zakończenie festiwalu (21 marca) odbędzie się spotkanie z o. Ludwikiem Wiśniewskim, dominikaninem, zatytułowane „Nigdy nie układaj się ze złem”. Wszystkie dyskusje w ramach Festiwalu Literatury Faktu i Poezji odbywać się będą w budynku przy ulicy Planty 7 w Kielcach, miejscu pogromu kieleckiego z 1946 roku
[źródło: PAP, Janusz Majewski]