Aktualności

01.09.2022

Empik ogłosił dwa konkursy literackie z atrakcyjnymi nagrodami

Do 30 listopada można nadsyłać zgłoszenia do trzeciej edycji konkursu Empik Go STORY na scenariusz serialu audio. Do wygrania jest aż 15 tys. zł. W tym roku uruchomiona została także druga odsłona konkursu Empik Go SHORT na opowiadanie z gatunku science fiction. Tutaj do wygrania jest 5 tys. zł.

W jury 3. edycji konkursu zasiądzie pisarz Łukasz Orbitowski, Anna Robak-Reczek (pisarka, laureatka 1. edycji konkursu), Łukasz Muszyński (dziennikarz filmowy, zastępca redaktora naczelnego portalu Filmweb), Maria Tengowska (redaktorka inicjująca w W.A.B.) oraz Maciej Makselon (redaktor inicjująco-prowadzący w W.A.B.). Ich zadaniem będzie wyłonienie najbardziej oryginalnej pracy.

Wskazówki dla twórców, którzy piszą teksty literackie, ale ich marzeniem jest adaptacja na serial audio czy słuchowisko, przekazuje ambasador konkursu, Łukasz Orbitowski:

– Moja wskazówka dla zgłaszających? Przede wszystkim, pamiętajcie o słuchaczu. Musicie zadbać o to, aby wasz tekst był porywający, ale też zrozumiały, co nie oznacza, że głupi. Mętna historia to żadna historia. Bardzo ważne jest czytanie na głos całego tekstu. Czytajcie Waszym bliskim. W ich oczach zobaczycie, czy efekt Waszej pracy się podoba, czy jednak trzeba bardziej przyłożyć się do pracy – mówi Łukasz Orbitowski.

Po raz drugi organizatorzy postanowili przyznać także specjalne wyróżnienie Filmwebu (patron medialny konkursu). O tym, co winna zawierać praca, która urzeknie redakcję opowiada Łukasz Muszyński, zastępca redaktora naczelnego, a także juror konkursu:

– Jeśli ciekawi Was, co musi mieć w sobie tekst wart wyróżnienia Filmwebu, odpowiedź jest prosta. POMYSŁ! Coś, co z miejsca rozbudzi wyobraźnię i sprawi, że słuchacz z wypiekami na twarzy będzie wyczekiwał dalszego ciągu. Niczym poławiacz pereł zanurkuję więc w folderze z konkursowymi pracami w poszukiwaniu ekscytujących konceptów stanowiących obietnicę wielkiej przygody. Biorąc pod uwagę wysoki poziom ubiegłorocznych tekstów, spodziewam się wyprawy po skarby – wskazuje Łukasz Muszyński.

W pierwszej edycji Empik Go SHORT wzięło udział ponad tysiąc osób, co zaskoczyło organizatorów  i jurorów. Po tym sukcesie organizatorzy postanowili uruchomić 2. edycję konkursu SHORT. Tym razem będzie to konkurs na krótkie opowiadanie z gatunku science fiction pod hasłem „Coś fantastycznego!”. Jak najlepiej przygotować swoje zgłoszenie tłumaczy jedna z jurorek, Maria Tengowska.

– Mam dwie wskazówki: trzymanie się logiki i konsekwentne budowanie świata przedstawionego. Autorzy wybierający SF często ulegają złudzeniu, że w tym gatunku wszystko wolno i wszystko jest możliwe. Niestety muszę ich rozczarować – to nieprawda. Fantastyka – przez to, mówiąc bardzo oględnie, że czerpie z tego, co nadnaturalne czy futurystyczne – wymaga jeszcze większego reżimu i dyscypliny, kontrolowania związków przyczyny i skutku, świadomego rysowania psychologii postaci – radzi Maria Tengowska, jurorka konkursów.

Główna nagroda w konkursie Empik Go STORY to 15 tys. zł oraz podpisanie umowy wydawniczej z Empik Go na cały serial audio. Laureat konkursu Empik Go SHORT ma szansę na 5 tys. zł.

Teksty w konkursach STORY i SHORT należy zgłaszać do 30 listopada. Wystarczy wypełnić formularz na www.empik.com/story lub www.empik.com/short. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na 11 kwietnia 2023 roku.

W tym roku na uczestników czekają także dwie dodatkowe nagrody: w STORY wyróżnienie redakcji „Filmweb”, zaś w SHORT nagroda specjalna magazynu „Nowa Fantastyka”.

źródło: Empik