Aktualności

fot. Olga Majrowska
01.09.2022

Spotkanie poświęcone Jerzemu Pilchowi w Krakowie

Kontrowersyjny pisarz, publicysta, felietonista, autor dramatów i scenariuszy filmowych, wierny kibic Cracovii, legenda życia literackiego przełomu wieków, Jerzy Pilch będzie bohaterem wrześniowego spotkania w ramach cyklu „Wyszukaj Klasyka”, organizowane przez Kraków Miasto Literatury UNESCO.

O wiślaninie, krakowianinie z wyboru, trudnej do zaszufladkowania postaci przełomu XX i XXI wieku opowie Katarzyna Kubisiowska, dziennikarka, pisarka, członkini redakcji „Tygodnika Powszechnego”, autorka głośnej biografii „Pilch w sensie ścisłym”. Rozmowę poprowadzi Marcin Wilk.

Jerzy Pilch urodził się w 10 sierpnia 1952 roku w starej i dobrze skoligaconej rodzinie protestanckiej rodzinie z Wisły. Był synem Władysława (1923-1996), profesora górnictwa na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Wandy Czyżów, farmaceutki. Rodzina przyszłego pisarza mieszkała równolegle w Wiśle i w Krakowie przy ulicy Smoleńsk.

Z Krakowem Pilch związany był przez większą część życia, ukończył tu IX Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Wróblewskiego, a następnie studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na przełomie lat 70. i 80. pracował jako adiunkt na macierzystej uczelni. Równocześnie prowadził ożywioną działalność krytyczną. W latach osiemdziesiątych zaangażował się w organizowanie podziemnego życia literackiego, w tym współtworzył legendarne czasopismo „NaGłos”.

Debiutował w 1988 roku powieścią „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, za którą rok później otrzymał Nagrodę im. Kościelskich. Od 1989 do 1999 roku współtworzył redakcję Tygodnika Powszechnego. W 1998 roku za powieść „Bezpowrotnie utracona leworęczność” otrzymał Paszport Polityki, zaś w 2001 Nagrodę Literacką „Nike” za powieść „Pod Mocnym Aniołem”. W sumie do nagrody „Nike” nominowany był aż dziesięć razy.

Twórczość Pilcha niejednokrotnie w trudny i kontrowersyjny sposób poruszała problemy współczesnej Polski, czym torowała sobie drogę na srebrny ekran. W 1994 roku premierę miał film „Spis cudzołożnic” w reżyserii Jerzego Stuhra na podstawie powieści Jerzego Pilcha o tym samym tytule. Wielkie uznanie zdobył także film Janusza Morgensterna „Żółty szalik” z 2000 roku, do którego Pilch napisał scenariusz. W 2013 roku głośnym echem odbił się w kraju i zagranicą film „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego na podstawie powieści o tym samym tytule.

W 2012 roku Jerzy Pilch ogłosił, że zmaga się z chorobą Parkinsona. Miało to znaczący wpływ na dalszą twórczość pisarza. Odstąpiwszy od komentowania zmian zachodzących w potransformacyjnej Polsce, skupił się na świadomości nieuchronności śmierci i ucieczce w krainę lat dziecinnych.

Jerzy Pilch zmarł 29 maja 2020 roku. Po nabożeństwie w kościele Trójcy Świętej pochowany został na Cmentarzu Starym w Kielcach.

O tym i o wszystkim, co ważne w życiu i twórczości Jerzego Pilcha posłuchać będzie można w środę, 15 września 2022 o godz. 18:00 w Pałacu Potockich w Krakowie. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie można pobrać za pośrednictwem strony KBF Bilety.

Celem cyklu „Wyszukaj Klasyka” – realizowanego od 2020 roku w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – jest przypominanie wybitnych, nietuzinkowych, nierzadko genialnych autorów/autorek, tłumaczy/tłumaczek, ilustratorów/ilustratorek i wyjątkowych postaci kultury związanych z Krakowem XIX i XX wieku.

Cykl „Wyszukaj Klasyka” to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

źródło: Krakowskie Biuro Festiwalowe