Aktualności

13.06.2022

Dwie poetki odebrały Nagrodę Literacką Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”

Podczas trwającego w Gdańsku Festiwalu Europejski Poeta Wolności wręczono Nagrodę Literacką Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”. W 2022 r. wyjątkowo uhonorowano dwie poetki: Ukrainkę Mariannę Kijanowską oraz Albankę Luljetę Lleshanaku.

Jak poinformowała PAP Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, nagrody wręczono podczas gali w piątkowy wieczór w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

W Gdańsku trwa od czwartku Festiwal Europejski Poeta Wolności, który celebruje współczesną poezję europejską. Jego częścią jest także Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, której ideą jest łączenie i przybliżanie wspólnot, języków i literackich wizji świata. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności zbiegła się w czasie ze spotkaniem członków Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN. „Do Gdańska przyjechało ponad 250 uczestników z ponad 35 krajów, by rozmawiać o wolności słowa, międzynarodowej solidarności, sztuce i demokracji oraz ochronie i promocji zagrożonych pisarzy i artystów” - informuje Formella.

Do tegorocznej edycji nagrody Europejski Poeta Wolności zgłoszono dwudziestu autorów, z którego jury wybrało pięciu twórców. Ostatecznie, i po raz pierwszy w historii przyznano dwie równorzędne nagrody, które trafiły do pochodzącej z Ukrainy Marianny Kijanowskiej i pochodzącej z Albanii Luljety Lleshanaku.

Kijanowska została uhonorowana za tom „Babi Jar. Na głosy”, a Lleshanaku została doceniona za tom „Woda i węgiel”. Wyróżnieni zostali także tłumacze zbiorów: Adam Pomorski i Dorota Horodyska.

Podczas gali wręczenia nagród, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim obecni byli niemal wszyscy nominowani wraz ze swoimi tłumaczami. Laureatkom pogratulowała na scenie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Tegoroczną Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności przyznało jury w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Anna Czekanowicz, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska oraz Olga Tokarczuk.

Marianna Kijanowska (ur. 1973) jest poetką, tłumaczką, autorką szkiców literackich i prozy artystycznej. Należy do pokolenia, które twórczość literacką podjęło w latach 90., w ponownie niepodległej Ukrainie. We Lwowie aktywnie działała w powstałym w 1996 roku Stowarzyszeniu Pisarzy Ukrainy, należy również do Ukraińskiego PEN Clubu.

Kijanowska wydała dotąd 12 tomów poezji (w tym tom wierszy zebranych). Ostatni, „Babi Jar. Na głosy” (2017) przyniósł autorce w lutym 2020 roku Nagrodę im. Tarasa Szewczenki, czyli najwyższą nagrodę państwową Ukrainy. Na tom składają się 64 wiersze.

Luljeta Lleshanaku (ur. 1968) jest poetką, dziennikarką, tłumaczką i autorka scenariuszy. Ukończyła filologię albańską na Uniwersytecie w Tiranie. Od 1994 roku opublikowała osiem tomików wierszy w języku albańskim. Jej twórczość publikowana była w Austrii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

W dwóch zbiorach poezji Lleshanaku, „Prawie wczoraj” [Pothuajse dje] i „Homo Antarcticus”, z których pochodzi 8 wierszy wybranych do konkursowej prezentacji, dominującym wątkiem jest relacja pomiędzy wolnością a tożsamością.

źródło: PAP, Krzysztof Wójcik

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna