Aktualności

13.06.2022

Śląkfy 2022 przyznane

Podczas Seminarium Literackiego w sobotę ogłoszono laureatów Śląkfy, nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki. W gronie zwycięzców znaleźli się: oficyna Powergraph, Antoniusz Dietzius i Aleksandra Tomicka-Kaiper.

Powergraph, czyli Katarzynę Sienkiewicz-Kosik i Rafała Kosika, wyróżniono w kategorii Wydawca/Promotor Roku. Twórcą Roku został Antoniusz Dietzius, reżyser musicali, aktor, wokalista i scenograf. Dietzius z grupą ponad 40 osób przygotował musical, którego w Polsce w oryginalnej wersji jeszcze nie grano – „Little Shop of Horrors”. Premiera w inscenizacji Teatru Muzycznego Proscenium była pierwszym wystawieniem pełnej wersji tego tytułu w Polsce, w autorskim przekładzie Pauliny Skowrońskiej i Dietziusa właśnie. Laur Fana Roku powędrował do Aleksandry „Zsa-Zsy” Tomickiej-Kaiper, „dobrego ducha Orkonu” (jak pisano w uzasadnieniu nominacji), najstarszego w Polsce konwentu larpowego.

Śląkfa jest nagrodą przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki już od 1984 roku. Laureaci wybierani są w trzech kategoriach: Twórca, Wydawca, Fan. Wyboru dokonuje jury, w skład którego wchodzą członkowie zarządu Klubu oraz inne zaproszone osoby. Statuetkę zaprojektował Marian Knobloch.