Aktualności

06.12.2012

Dorobek Korczaka w Internecie

Spuścizna pisarska Janusza Korczaka zostanie w całości udostępniona w Internecie. Będzie to możliwe dzięki powstałej z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Otwartej Licencji Edukacyjnej (OLE). To nowa konstrukcja prawna, która umożliwia otwarty i nieskrępowany dostęp - w celach edukacyjnych i naukowych - do objętych nią utworów literackich.

Na zasadach OLE – jako pierwszy - udostępniony zostanie cały dorobek Janusza Korczaka. Najbardziej popularne utwory, "Król Maciuś Pierwszy" oraz "Król Maciuś na wyspie bezludnej", są dostępne 6 grudnia 2012 r., na platformie CBN POLONA www.polona.pl/dlibra.

W przypadku tylko kilku książek jego autorstwa - w związku z zawartymi umowami wydawniczymi - nastąpi to w przyszłym roku: "Kajtuś Czarodziej" (1 maja 2013), "Pamiętnik i inne pisma z getta" (1 września 2013), "Bankructwo małego Dżeka" (1 października 2013), "Prawidła życia" (1 czerwca 2013) oraz "Józki, Jaśki, Franki" (w trakcie roku 2013).

Otwarta Licencja Edukacyjna jest odpowiedzią na postulat szerokiego i bezpłatnego udostępnienia w formie elektronicznej ważnych dzieł literackich. Została wypracowana przez Kancelarię Markiewicz & Sroczyński.