Aktualności
Od przyszłego tygodnia będzie można korzystać z bibliotek (szerzej na ten temat pod tym adresem), dziś więc przyszła pora, by zamknąć cykl #czytajnazdrowie. Udało nam się zajrzeć w nim do kilkudziesięciu bibliotek, przybliżyć realia pracy w kwarantannie, opowiedzieć o kwarantannie książek słowami fachowców, a także przedstawić szereg niekonwencjonalnych inicjatyw.
Wydawałoby się, że w czasie kwarantanny biblioteki nie mają czytelnikom nic do zaoferowania. Szybko jednak okazało się, że w dobie dostępu do książek elektronicznych i powszechnego dostępu do internetu biblioteki potrafią zapewnić czytelnikom lektury i rozrywkę. Dowodów tego mieliśmy mnóstwo i przy okazji zakończenia cyklu zespół Instytutu Książki chciałby także podziękować bibliotekarzom za ich pracę, nierzadko wykraczającą poza utarte schematy. Działalność bibliotek z pewnością pomogła wielu przetrwać ten czas.
Z okazji zamknięcia cyklu chcielibyśmy przypomnieć garść najciekawszych inicjatyw (wszystkie znaleźć można tutaj).
1. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego uruchomiła „Biblioteczny telefon pogadania”, przez który seniorzy mogą porozmawiać z bibliotekarzami o literaturze, kulturze i codzienności (szczegóły tutaj).
2 Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu postanowiła stawić czoła pandemii w niekonwencjonalny sposób, przygotowując jedną z najbardziej oryginalnych propozycji na czas pandemii – film „Noś maseczkę! Książki dają dobry przykład”. Produkcję można obejrzeć tutaj:
https://www.facebook.com/bibliotekalegionowo/videos/175147490297433/?v=175147490297433
3. Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprosiła małych i większych miłośników teatru do obejrzenia spektakli stworzonych przez bibliotekarki i bibliotekarzy.
4. Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida, a konkretnie jej Filia nr 7, czyli „Cyberiada”, zaangażowała się w pomoc służbie zdrowia. W tym wyjątkowym dla wszystkich czasie, oprócz prac bibliotecznych tamtejsi pracownicy szyli maseczki dla elbląskiej służby zdrowia (szczegóły tutaj).
5. Stacja Kultura w Rumii codziennie na swojej stronie facebookowej publikowała „plan” czytelniczych aktywności i zabaw na konkretny dzień, podsuwając czytelnikom konkretne książki, odnośniki do darmowych e-booków i rozmaite ciekawe wydarzenia odbywające się danego dnia w sieci.
Oczywiście to tylko niektóre z inicjatyw. Z pewnością część z nich będzie miała swoją kontynuację i po otwarciu bibliotek, a czytelnicy – jak dobitnie się przekonaliśmy przez minione tygodnie – mogą też liczyć na nowe pomysły bibliotekarzy.
Czytaj na zdrowie!