Aktualności

fot. Hana Hamplová
14.10.2021

Czeski resort kultury i samorząd regionalny chcą stworzyć muzeum Hrabala

Czeskie ministerstwo kultury i samorząd Środkowych Czech podpisały w środę memorandum w sprawie stworzenia w dawnym domku letniskowym Bohumila Hrabala w Kersku muzeum pisarza. Chata Hrabala może zostać odkupiona od właściciela w listopadzie.

Nie wiadomo jednak czy dojdzie do zakupu domu, gdyż z uwagi na wysoką cenę wątpliwości wyraził samorząd kraju środkowoczeskiego.

Radni nie są zgodni czy inwestować w nieruchomość i przyszłe muzeum pisarza, czy np. w naprawę dróg. Zwolennikiem kupna dawnego domu Hrabala jest minister kultury Lubomir Zaoralek. Szef resortu uważa, że niewielu jest czeskich pisarzy rozpoznawalnych na świecie i o których można dowiedzieć się więcej w miejscach z nimi związanych.

Chata, czyli domek letniskowy Hrabala w Kersku, pojawiła się latem w ofercie pośrednika handlu nieruchomościami. Ma 79 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i stoi na działce liczącej około 3,5 tys. metrów kwadratowych. Została wyceniona na prawie 470 tys. euro. W ogłoszeniu nie było informacji, że dom należał niegdyś do jednego z najwybitniejszych pisarzy czeskich XX wieku.

Hrabal kupił chatę w 1965 roku i tam właśnie opisywał okolicę i jej mieszkańców. Osobne miejsce w jego twórczości zajmowały koty, które upodobały sobie domek i działkę pisarza.

Sąsiedzi Hrabala z Kerska są bohaterami m.in. „Święta Przebiśniegu”. Bohaterów sportretował w filmie pod tym samym tytułem Jirzi Menzel, a niektórzy z nich grali w tym filmie.

Hrabal zmarł w 1997 roku po wypadnięciu z okna w jednym ze szpitali w Pradze. Został pochowany w Hradisztku, w pobliżu Kerska, a na grobie znajdują się figurki kotów. Nie miał dzieci i bliższej rodziny; dom zapisał w spadku sąsiadom.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)