Aktualności

fot. Paweł Sołoducha

Sobotnie, listopadowe, jesiennie pochmurne przedpołudnie. Z zatrzymującego się w Pobiedziskach pociągu Kolei Wielkopolskich wysiadają podróżni. Wśród nich jest kilkoro z bagażami, którzy kierują się do budynku dworca. Od strony peronu otwarte są drzwi do poczekalni, ale oni zmierzają do sąsiednich, które okazują się zamknięte. Okrążają więc budynek i wchodzą do drugiej, niewykończonej jeszcze po modernizacji, części stacji. Wewnątrz zgromadzili się mieszkańcy Pobiedzisk i okolic zaproszeni przez dyrektorkę Małgorzatę Halber do udziału w warsztatach „design thinking”, podczas których będą rozmawiać o swojej nowej bibliotece. Goście z Poznania mają pomóc w tworzeniu nowej przestrzeni i nowych pomysłów na jej wykorzystanie. Pracujący na co dzień w Future Labs Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, poprowadzą warsztaty i zaproponują bibliotekarkom z Pobiedzisk możliwe do realizacji w tym miejscu i w tej społeczności scenariusze, uwzględniając wykorzystanie narzędzi nowoczesnych technologii.

Zanim jednak rozpoczną się dyskusje, goście poznają wnętrze stacyjnego budynku. Z zewnątrz wygląda już pięknie – oczyszczona cegła, nowe okna i drzwi w kolorze zgaszonej zieleni robią wrażenie zwłaszcza wieczorem i nocą, podświetlone tak, aby wydobyć urodę zabytkowego, otwartego w 1872 roku dworca. Wewnątrz stan deweloperski, bo ta część została przez właściciela, PKP Nieruchomości, wynajęta samorządowi Pobiedzisk na cele biblioteczne. W drugiej połowie 2023 roku będzie już służyć czytelnikom.

Pomysł na wykorzystanie historycznego dworca kolejowego jako biblioteki narodził się w głowach poprzedniej burmistrz Pobiedzisk, Doroty Nowackiej, i jej zastępcy Zbigniewa Zastrożnego. Zainspirowała ich Stacja Kultura w Rumi. Tamtejsza biblioteka, wielokrotnie nagradzana – między innymi uznana za jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie – stała się dla nich impulsem, aby w podobny sposób wykorzystać budynek dworca PKP. 

(...)

Czytelnicy zaczną przychodzić i przyjeżdżać do Stacji Biblioteka Pobiedziska w drugiej połowie 2023 roku. Wtedy zobaczą, jak udało się zrealizować ideę żywej, otwartej biblioteki. Być może do tego czasu powstanie kółko teatralne czy kabaret, powołany przez członkinie Klubu Rękodzieła. Odkryły one w sobie talenty aktorskie podczas warsztatów „design thinking”, gdy miały za zadanie przedstawić propozycję dla seniora dotąd niekorzystającego z biblioteki. Panie wykorzystały papierowe kubki i stworzyły z nich figurkę Wiedźmina, wymyślonego przez Andrzeja Sapkowskiego. Ich ideą bowiem – oprócz wspólnego tworzenia rękodzieła – było zaproszenie na otwarcie nowej siedziby biblioteki samego pisarza. W formie scenki pokazały zatem, w jaki sposób przez telefon przekonują go do przyjazdu do Wielkopolski. Jednym z argumentów było właśnie zrobienie figurki słynnego już na cały świat bohatera literackiego, a teraz serialowego i z gry komputerowej. Bezpośredniość i determinacja czytelniczek sagi Sapkowskiego i gatunku fantasy przekonała innych uczestników warsztatów. Czy przekona Autora? Być może dowiemy się podczas zbliżającej się inauguracji działalności Stacji Biblioteka Pobiedziska.

***

Fragment reportażu Anny Gruszeckiej „Biblioteka po drodze” o Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska. Tekst został wydany przez Instytut Książki w ramach zbioru „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach”. 

Publikację można bezpłatnie pobrać z naszej strony – „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach”.

Anna Gruszecka – absolwentka historii UAM i podyplomowych studiów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Warszawskim. Dyrektorka Biblioteki Raczyńskich w latach 2014-2022, w tym czasie m.in. realizowała projekty finansowane z funduszy europejskich i norweskich („Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zbiorów bibliotecznych” oraz „Sztuczna inteligencja w służbie książki”). Kierowana przez nią biblioteka otrzymała za epidemiczny rok 2020 tytuł Mistrz Promocji Czytelnictwa. Wcześniej przez kilkanaście lat dziennikarka, zajmująca się tematyką kultury i historii.

Reportaż zilustrowaliśmy nieobecnymi w zbiorze zdjęciami, które relacjonują prace remontowe w bibliotece w Pobiedziskach.