Aktualności

15.06.2007

Albrecht Lempp laureatem III edycji Nagrody Transatlantyk

Laureatem tegorocznej Nagrody Transatlantyk, przyznawanej po raz trzeci najlepszemu popularyzatorowi literatury polskiej zagranicą, jest dr Albrecht Lempp, tłumacz Pilcha, Lema, Głowackiego, Nurowskiej, Boleckiej, z wykształcenia językoznawca, Niemiec oddany Polsce, najbardziej znany promotor polskiej literatury w Niemczech. Dzięki niemu pod koniec lat dziewięćdziesiątych zaistniało w Niemczech nowe pokolenie polskich pisarzy, jak Andrzej Stasiuk czy Olga Tokarczuk, którzy pociągnęli za sobą kolejne nazwiska. Człowiek o szerokich horyzontach, przyjaciel wielu polskich pisarzy, potrafiący zarażać innych entuzjazmem do swoich pomysłów i skutecznie je realizować.
 
W latach 1987-1994 pracował w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, niemieckiej instytucji powołanej do życia przez Karla Dedeciusa, o wielkich zasługach dla obecności polskiej kultury w Niemczech. W 1994 r. został  przewodniczącym Sekretariatu Wykonawczego ds. odbudowy Willi Decjusza w Krakowie, którą przywrócił do dawnej świetności. 

Od 1998 r. zajmował się przygotowaniem programu polskiego wystąpienia jako gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie. Komentując ówczesną polską prezentację na tych najważniejszych targach książki na świecie, niemiecka prasa pisała: Jeszcze nigdy nie było kraju, który tak dobrze zaprezentowałby się we Frankfurcie, jak Polska w tym roku (FAZ). Zapoczątkowane przez Lemppa programy realizowane są z powodzeniem do dziś. Bez wielostronnych inicjatyw i działań nie byłoby programów wydawniczych, przekładów (...) i pozytywnego echa polskiej kultury w niemieckich środkach masowego przekazu. Wydawnictwa i zaangażowani tłumacze, zachęceni przez Zespół Literacki znacznie aktywniej zaczęli się interesować współczesną literaturą polską.

W latach 2001 - 2003 był szefem krakowskiego oddziału Instytutu Adama Mickiewicza. Od 2003 jest dyrektorem zarządzającym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. Członek Rady Fundacji „Haus Europa” i Stowarzyszenia Willi Decjusza.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 15 czerwca o 19.30 w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagrodę stanowi 10 tys. euro oraz statuetka autorstwa Łukasza Kieferlinga. 

W tym roku do Nagrody zgłoszono 75 kandydatów z 31 państw. Przeważały zgłoszenia z Europy, najwięcej napłynęło z Francji i Niemiec. Wpłynęły kandydatury ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Chin, Korei Płd., Kuby, Kazachstanu, Izraela i Australii. Wśród zgłoszonych w tym roku kandydatur byli przede wszystkim tłumacze.

Poprzedni laureaci nagrody to Henryk Bereska (2005) i Anders Bodegard (2006).