Aktualności

09.09.2009

5. Pora Prozy

Już za miesiąc zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Pora Prozy (7-11 października).

Festiwal zaprezentuje szerokie spektrum prozy krajowej, a także, jak co roku, pojawi się specjalny blok spotkań poświęconych literaturze danego obszaru językowego czy kulturowego. W poprzednich latach były to Bałkany, Izrael, „kraje dalekie” oraz kraje francuskojęzyczne, a w tym roku Pora Prozy skupi się na prozie języka hiszpańskiego.

Gośćmi Festiwalu będą Susana Fortes z Hiszpanii, Pablo De Santis z Argentyny i Leonardo Padura z Kuby.

Zaproszeni autorzy reprezentują różne kraje i zupełnie różne typy prozy: Susana Fortes znana jest w Polsce dzięki powieściom łączącym obyczajową obserwację z błyskotliwymi fabułami (m.in. "Fatum Laury Ulloa" i "Albański kochanek", które ukazały się nakładem wydawnictwa Muza), Leonardo Padura zasłynął kryminalno-obyczajową tetralogią portretującą Kubę lat dziewięćdziesiątych - w Polsce do tej pory ukazała się pierwsza jej część pt. "Gorączka w Hawanie" (Znak), ale lada dzień w księgarniach pojawi się kolejny tom "wichura w Hawanie", z kolei Pablo De Santis uprawia prozę rozrywkową, żonglując po borgesowsku gatunkowymi konwencjami (m.in. "Przekład", "Teatr pamięci", "Kaligraf Woltera" i "Tajemnica Paryża", wydane przez wydawnictwo Muza).

Autorzy spotkają się z czytelnikami wspólnie w Krakowie (10.10) i Warszawie (7.10), oraz indywidualnie: Leonardo Padura w Poznaniu (8.10) i Opolu (9.10), Pablo De Santis we Wrocławiu (8.10) i Bielsku-Białej (9.10), zaś Susana Fortes w Gdańsku (9.10). 

Wizyta ta będzie mieć na celu z jednej strony prezentację dorobku poszczególnych pisarzy, ale także stanie się pretekstem do rozmowy o kondycji współczesnej prozy języka hiszpańskiego w ogóle.

Organizatorzy: Instytut Książki, Instytut Cervantesa, Muza S.A., SIW Znak

Więcej szczegółów wkrótce na naszej stronie festiwalowej.