Aktualności

fot. materiały organizatorów
26.11.2018

„A niech to gęś kopnie” z Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej polskiej książki dla dzieci 2017!

Książka A niech to gęś kopnie Marty Guśniowskiej i Roberta Romanowicza (ilustracje) została  uhonorowana Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej polskiej książki dla dzieci 2017. Pozycja ukazała się nakładem wydawnictwa Tashka. Podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków Marta Guśniowska i Robert Romanowicz odebrali statuetki Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w łącznej wysokości 20 tysięcy złotych z rąk Andrzej Kuliga, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.

Niedzielna gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego wraz z towarzyszącym jej koncertem Grzegorza Turnaua Księżyc w misce zakończyły 5. edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie – było to sześć dni wypełnionych wspólnym czytaniem, spotkaniami i warsztatami dla młodych miłośników literatury.

Nagroda dla najlepszej polskiej książki dla dzieci towarzyszy festiwalowi od początku jego istnienia, a od ubiegłego roku nosi imię Ferdynanda Wspaniałego. Celem konkursu jest wytypowanie oraz promocja najbardziej wartościowej polskiej literatury dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Pod uwagę brano tym razem książki wydane w 2017 roku. Fundatorem Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Laureata nagrody wybiera kapituła w składzie: Barbara Gawryluk, Tomasz Z. Majkowski, Joanna Olech, Agnieszka Karp-Szymańska, Szymon Kloska i Łukasz Dębski. W finałowej siódemce znalazły się następuje książki: 

  • A niech to gęś kopnie, tekst Marta Guśniowska, ilustracje Robert Romanowicz, wydawnictwo Tashka;
  • Bajka na końcu świata. Ostatni ogród, tekst i ilustracje Marcin Podolec, wydawnictwo Kultura Gniewu;
  • Lolek, tekst Adam Wajrak, ilustracje Mariusz Andryszczyk, wydawnictwo Agora;
  • Nieumarły las, tekst Adam Wajrak, ilustracje Tomasz Samojlik, wydawnictwo Agora;
  • To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą), tekst Bogusław Janiszewski, ilustracje Max Skorwider, wydawnictwo Publicat;
  • Reformator Marcin Luter, tekst Michał Rzecznik, ilustracje Piotr Nowacki, wydawnictwo Widnokrąg;
  • Ten i tamten las, tekst Magdalena Tulli, ilustracje Alec Rose, wydawnictwo Wilk&Król.

Historia opowiedziana przez Martę Guśniowską i zilustrowana przez Roberta Romanowicza, to zaskakująca i niebanalna opowieść o nieco gapowatej, ale serdecznej i upartej Gęsi, której trudno nie polubić. Ma ona dziewczęcy urok, godny podziwu dystans do siebie, autoironię i otwartość wobec otoczenia. Jednak jej największą zaletą jest to, że – nietypowo dla swojego gatunku – niechętnie się szarogęsi. Ma natomiast zupełnie inny atrybut: olbrzymią, pierzastą, okrągłą i czarną… depresję. Historyjka, która z pozoru wydaje się jedynie mądrą przypowieścią o ponadczasowych wartościach i sile przyjaźni, jest jednocześnie elementarzem rozumienia prawd o świecie – rozciąga przed czytelnikami cały wachlarz postaw, filozofii i refleksji o tym, jak w tym świecie się odnaleźć. To książka dla dzieci, ale przejrzą się w niej, jak w zwierciadle, także dorośli, przy okazji doceniając ironiczną dwuznaczność i językowe zacięcie, dzięki któremu słowa pod piórem Marty Guśniowskiej nabierają nowych sensów.