Aktualności

28.08.2019

Bolecki, Libera i Rymkiewicz wśród nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo

Włodzimierz Bolecki, Andrzej Horubała, Antoni Libera, Andrzej Nowak oraz Jarosław Marek Rymkiewicz znaleźli się wśród nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w kategorii Słowo. Listę nominowanych ogłoszono wczoraj w Warszawie.

Nagrody Mediów Publicznych, do których po 11 latach przerwy powróciły Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa, przyznane zostaną w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie.

We wtorek podano listę 15 nominowanych osób - po pięć w każdej z trzech kategorii. W kategorii Słowo kapituła Nagród Mediów Publicznych nominowała Włodzimierza Boleckiego - za wieloletnią wybitną pracę teoretyka i historyka literatury oraz eksperta z dziedziny poetyki historycznej, historii literatury XX w., a także literatury emigracyjnej. Doceniono także prace Boleckiego dotyczące twórczości tak wybitnych pisarzy jak Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz i Gustaw Herling-Grudziński.

Kolejnym nominowanym jest Andrzej Horubała - za oryginalne łączenie talentu kreacyjnego z niezwykłą przenikliwością krytyka, pracowitość kronikarza i wnikliwe interpretacje polskiej literatury i sztuki teatru, a przede wszystkim - jak ogłoszono - "za nieustające poszerzanie ciągle ciasnych granic wolności słowa w Polsce".

Antoni Libera został nominowany "za wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde’a, a także za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego.

W kategorii Słowo szansę na Nagrodę Mediów Publicznych będzie miał również historyk Andrzej Nowak. "Za niezrównany wkład w rozwój publicystyki obywatelskiej i ożywianie w niej wartości patriotycznych a także za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość" - podano podczas ogłaszania nominacji.

Piątym nominowanym w kategorii Słowo został Jarosław Marek Rymkiewicz "za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach". Kapituła doceniła go również za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz "za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji".

W kapitule nagrody w kategorii Słowo znaleźli się jej przewodniczący dziennikarz i krytyk literacki Krzysztof Masłoń, reporterka i pisarka Joanna Siedlecka, dramatopisarz, producent i krytyk filmowy Wojciech Tomczyk, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba oraz redaktor naczelny PAP Radosław Gil.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych. Podczas uroczystości ogłoszenia nominacji podkreślono, że wśród nominowanych znalazły się osoby niezwykle ważne dla rozwoju kultury narodowej, których twórczość przyczynia się do budowania polskiej świadomości i wspólnoty niezależnie od formy przekazu. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

[źródło: PAP]