Czytaj PL na Śląskich Targach Książki

14.11.2017
#
  • zdjęcie ze spotkania / fot. Wiktoria Krawczyk

W miniony piątek podczas Śląskich Targów Książki odbyło się organizowane przez Instytut Książki spotkanie "Upoluj swoją książkę". Wydarzenie byłą próbą dotarcia do szerokiego grona odbiorców z przekazem naszej akcji: nowe formy czytelnictwa są odpowiedzią na dzisiejsze czasy! O projekcie realizowanym pod marką Czytaj PL opowiadali Krzysztof Koehler (Instytut Książki), Mikołaj Kołyszko (Woblink) oraz Gabriela Klimczyk z IV LO w Krakowie - jedna z 1000 Ambasadorów projektu. Publiczność chętnie złożyła obietnicę włączenia się w akcję i zadeklarowała, że będzie promować czytelnictwo w swoim otoczeniu. Dla uczestników spotkania przygotowaliśmy koszulki z kodem QR dającym dostęp do darmowych lektur.

2 listopada wystartowała pierwsza edycja projektu „Upoluj swoją książkę” organizowanego w ramach akcji Czytaj PL. Uczniowie 1000 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju mogą zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Książkę można wypożyczyć na 5 minutowej przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja. Spośród 5000 zgłoszeń organizatorzy wyłonili 1000 Ambasadorów, którzy przez cały listopad będą zachęcali do czytania w swoich szkołach. Każdy Ambasador otrzyma koszulkę z kodem QR, dającym dostęp do 12 bestsellerowych e-booków. Do udziału w akcji zachęcali uczniów popularni vlogerzy: Historia bez cenzury i Emce.

Na uczniów czeka również wiele konkursów i atrakcyjnych nagród. Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com, które już od 5 lat organizują wspólnie akcję Czytaj PL.

Czytaj PL do tej pory było organizowane w niespotykanej w Polsce i na świecie skali, a w tym roku zasięg akcji będzie wielokrotnie większy. Akcja obejmie blisko 500 miast i miejscowości. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. Udostępnione zostaną kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku. Po raz pierwszy w akcji weźmie udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Zeszłoroczna edycja  zachęciła do czytania tysiące osób. W tym roku przekona ich jeszcze więcej.

Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.