Weekend z książką w Krakowie

21.04.2017
#
  • baner wydarzenia

Czeka nas najbardziej zaczytany weekendu w roku! W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zaułki i place Krakowa – pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO wypełnią się książkami, a księgarnie i biblioteki zamienią się w prawdziwe centra życia kulturalnego miasta.

23 kwietnia to szczególny dzień dla światowej literatury – to m.in. rocznica śmierci Williama Szekspira i Miguela de Cervantesa. Pomysł święta „najpiękniejszej zabawy, jaką sobie ludzkość wymyśliła” narodził się w Barcelonie, gdzie co roku z okazji Dnia Św. Jerzego ulice stają się wielkim targiem książki pod gołym niebem. Także stolica Małopolski ma swój Krakowski Kiermasz Książki, który w weekend 22-23 kwietnia ożywi urokliwy Plac Św. Marii Magdaleny, położony w połowie drogi między Rynkiem Głównym a Wzgórzem Wawelskim. W godz. 11:00-18:00 na placu zaprezentuje się kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i okolic. Bogatą ofertę książek z drugiego obiegu uzupełnią warsztaty, pokazy i czytanki – dowiemy się m.in., jak działa powielacz białkowy do drukowania prasy opozycyjnej, odbędzie się spacer szlakiem antykwariatów i warsztaty rysowania komiksów. Z okazji przyznania Eduardo Mendozie prestiżowej Nagrody Cervantesa na dni otwarte zaprosi biblioteka pobliskiego Instytutu Cervantesa; na kiermaszu będzie można się też napić kawy i spróbować lekkich przekąsek. Kwietniowy kiermasz to zapowiedź całorocznego cyklu, którym Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO pragnie przypominać i promować bogate tradycje handlu książką używaną pod Wawelem.

Program Krakowskiego Kiermaszu Książki jest dostępny tutaj.

W dniach 23-24 kwietnia odbędzie się XVI edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Liczne atrakcje przygotowała z tej okazji tradycyjnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, a także biblioteki i księgarnie z Krakowa i Małopolski. Czeka nas m.in. spotkanie z o. Leonem Knabitem OSB, gala finałowa konkursu „Drzewo Recenzji”, warsztaty krytycznego pisania, literacka gra terenowa i specjalna edycja akcji bezpłatnej wymiany książek Drugie Życie Książki. Miłej niespodzianki mogą się także spodziewać pasażerowie Kolei Małopolskich – organizatorzy akcji rozdawać będą w wagonach książkowe upominki!

Program XVI Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” można znaleźć tutaj.

Szczególnie intensywny i bogaty program przygotowały krakowskie księgarnie. W ramach ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych (22-23 kwietnia) w siedmiu podwawelskich księgarniach zaplanowano koncerty, wystawy, spotkania i warsztaty, a nawet – jedyną w swoim rodzaju imprezę silent reading! Weekend Księgarń Kameralnych to druga edycja oddolnej, nagrodzonej Brązowym Spinaczem w kategorii „Event Społeczny Roku” akcji zainicjowanej w 2016 roku w Warszawie, aby przypomnieć, że księgarnie to ważne centra kultury i miejsca kluczowe dla rozwoju czytelnictwa. W tym roku WKK obejmie aż 20 polskich miast, w których 70 księgarni przygotowało łącznie 150 wydarzeń!

Program Weekendu Księgarń Kameralnych – Kraków 2017 można znaleźć tutaj.

22 kwietnia rozpocznie się też czwarta seria przechadzek ulicami Krakowa Miasta Literatury. Na szlakach pojawią się zupełnie nowe miejsca, a obok dobrze wydeptanych ścieżek znajdą się również te mniej uczęszczane, wciąż nieodkryte. Spacery literackie odbędą się tradycyjnie w ostatnie soboty każdego miesiąca. Na początek czeka nas spacer po antykwariatach.

W programie na rok 2017 znajdą się między innymi przechadzki śladami Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Stanisława Lema, Josepha Conrada (w związku z obchodzonym w Polsce Rokiem Conrada). Dodatkowo zaplanowano spacer śladami krakowskich antykwariatów, Awangardy Krakowskiej, rodzinną wycieczkę dla dużych i małych w związku z Dniem Dziecka, literackie zwiedzanie Nowej Huty oraz wiele innych.

Więcej informacji o literackich spacerach można znaleźć tutaj.