Nowe Książki 5/2017

#

SPIS TREŚCI:

Maria Sokołowska Dekada z biografii

Rozmowy „Nowych Książek”
Reportaż miłosny, romans reportażowy. Z Nataszą Goerke rozmawia Maria Sokołowska

Recenzje
Nasza okładka
Jolanta Pasterska Dom do niemyślenia (N. Goerke: Tam)

Reportaż / Literatura faktu
Wojciech Górecki Buddyzm, honor, ojczyzna (A. Jawłowski: Milczący lama)
Justyna Chmielewska Późny podróżnik (W. Dalrymple: Ze świętej góry)
Adriana Szymańska Życie silniejsze niż śmierć (M. Chmielewska: Dobro jako choroba zakaźna)
Małgorzata Borczak Świadectwo doktora Bartolo (P. Bartolo, L. Tilotta: Lekarz z Lampedusy)
Marian Hanik Norweska Baba Jaga (M. Czarnecki: Dzieci Norwegii)
Maciej Krupa Raj Jerzego Kukuczki (D. Kortko, M. Pietraszewski: Kukuczka)

Antropologia / Kultura
Waldemar Kuligowski Otwarte archiwum tożsamości (Z. Benedyktowicz: Elementarz tożsamości)
Andrzej Brzozowski Oswajanie śmierci (T. Dierżanowski: Brzegi dobrej Rzeki)
Antoni Kroh Gimnastyka to nie sport (K. Jaśtal: Niemcy: naród i ciało)

Religia / Filozofia
Zbigniew Mikołejko Paradoksy wiary i przemocy (K. Armstrong: Pola krwi)
ks. Jan Sochoń Konserwatyzm na czas zamętu (B. Jastrzębski: Ostatnie Królestwo)

Sztuka
Anna Żakiewicz W służbie ideologii (F. Mikš: Czerwony kogut Picasso)
Przemysław Trzeciak Opiekunowie sztuki (H.U. Obrist: Krótka historia kuratorstwa)
Rafał Węgrzyniak O teatrze i polityce (M. Wojtczak: Teatr na scenie polityki  1944–1969)
Teresa Rutkowska Eisenstein – szkielet biografii (W. Zabrodin: Eisenstein)
Henryk Juszczak Malowane dogmaty (N. Majorowa, G. Skokow: Ikony rosyjskie)

Popularyzacja nauki i wiedzy
Anna Woźniakowska Muzyka i mózg (D.J. Levitin: Zasłuchany mózg)
Andrzej Sołtan Ile lat ma Wszechświat? (J. Gribbin: Prawda ostateczna)
Paweł Strzelecki Niedostrzegalna matematyka (S. Singh: Simpsonowie i ich matematyczne sekrety)
Czesław S. Nosal Preparowanie umysłu (R. Cialdini: Pre-swazja)

Polityka / Społeczeństwo
Adam Komorowski Dżin w butelce (Z. Bauman: Szkice z teorii kultury)
Henryk Domański Żelazne prawo oligarchii (R. Miński: Aktualność myśli Roberta Michelsa)
Paweł Kozłowski Zdrada przewodniczących elit (M. Siermiński: Dekada przełomu)
Bogdan Góralczyk Chiny: druga strona złotego medalu (G. Grésillon: Chiny)

Historia
Wojciech Kaliszewski Wyprawa do źródeł (K. Koehler: Palus sarmatica)
Maciej Karpiński Żeglarze, zdobywcy, kupcy (R. Crowley: Zdobywcy)
Tadeusz Kondracki Tajemnice Seraju ( Ö.Kumrular: Sułtanka KÖsem)
Wojciech Stanisławski Zrozumieć Wielki Terror (R.M. Blüth: „Likwidacja leninowskiej elity” oraz inne pisma sowietologiczne 1933–1938)
Natalia Jarska Niemcy i Polki (M. Röger: Wojenne związki)
Grzegorz Wołk Biografia niebanalna (J. Dudek: Marian Gołębiewski (1911–1996))

Wspomnienia
Aleksandra Berkieta Na straży dziedzictwa (D. Lichaczow: Wspomnienia)
Paweł Czapczyk Duch opiekuńczy (J. Abramow-Newerly: W cieniu paryskiej „Kultury”)

O literaturze
Jan Gondowicz Bruno od pań (A. Kaszuba-Dębska: Kobiety i Schulz; J. Jarzębski: Schulzowskie miejsca i znaki)
Paweł Piszczatowski Podzielne uniwersum Bertolta Brechta (Wokół Bertolta Brechta)
Piotr Prachnio Ćwiczenia z geopoetyki (Sto metrów asfaltu)
Marek Olszewski Próba przywrócenia (Nowy Nowak (Tadeusz))
Tomasz Mizerkiewicz Miłosza kłopot z dyskursem (Miłosz. Dyskursy)
Jarosław Petrowicz Przeciw utracie (K. Pospiszil: Swojskość i utrata)
Ewelina Rąbkowska Tako rzecze…  Korczak (M. Jaworek: Mit dziecka)
Jakub Beczek O poezji, która przywraca stabilność (J. Drzewucki: Środek ciężkości)

Poezja
Karol Płatek Pasmanteria (J. Napiórkowski: Święto)
Paweł Mackiewicz Powiedzmy, że widoki (M. Sendecki: W)
Grzegorz Tomicki Mistyczna retoryka-erotyka (B. Kierc: Karawadżje)
Krzysztof Lisowski Relacje ze ścieżek (M. Sobol: Schrony)

Proza polska
Maciej Robert Portret podwójny (J. Pilch: Portret młodej wenecjanki)
Wojciech Browarny Polska obca (H. Waniek: Obcy w kraju urodzenia)
Mieczysław Orski Przechadzki po „środku świata” (M. Cichy: Pozwól rzece płynąć)
Sławomir Buryła Autonomiczny debiut (J. Michalczenia: Korszakowo)

Proza obca
Michał Przeperski Słodko-gorzka nowoczesność (M. Šindelka: Zostańcie z nami)
Łukasz Saturczak Długa droga do domu (O. Czupa: Dziesięć słów o ojczyźnie)
Jagoda Wierzejska Czerniowieckie miniatury (O. Bojczenko: 50% racji)
Patrycja Chajęcka Dentysty z Berlina przypadki (F. Florian: Dni króla)
Danuta Cirlić-Straszyńska Spóźnione maleństwo (N. Lukačević: Słodko i zaszczytnie…)
Beata Pieńkowska-Wyżyńska Nie będziesz miał fałszywych proroków… (K. Leine: Prorocy znad Fiordu Wieczności)
Aleksandra Skiba Nieodrobiona lekcja (Z. Shalev: Ból)
Marta Umińska Powściągliwa powieść o bólu i stracie (B. Clegg: Czy miałaś kiedyś rodzinę?)
Alicja Piechucka Jak to jest z dziewczynami (E. Cline: Dziewczyny)
Marek Paryż American horror story (M.Z. Danielewski: Dom z liści)
Paweł Zajas „Odbierzmy łotrom kraj ten” (I. Mbue: My, marzyciele)
Katarzyna Sarek Zawsze obcy (V.T. Nguyen: Sympatyk)

Dla młodzieży
Krystyna Zabawa Światło w ciemnościach (M. Sandén: Święta dzieci z dachów)
Jolanta Kossakowska Spacer aleją Wolnych Żartów (A. Zimnowodzka: Dąsacze; Wścibionki; Przechwalaki)
Maria Karpińska Coś spektakularnego (M. Barnett: Sam i Dave kopią dół)
Małgorzata Kąkiel Zło z tej ziemi (M. Strękowska-Zaremba: Dom nie z tej ziemi)

Noty
M. Wrotniak: Tam mieszkam
W. Waglewski, W. Bonowicz: Wagiel
Niemcy
Józefa Sadzika filozofia znaków czasu
A. Adamowicz-Pośpiech: Podróże z Conradem
W. Słapczuk: Tak to jest
M. Mazzantini: Blask
D. Lungu: Symfonia złoczyńcy
C. Sobral: Mój dziadek

Języczek uwagi
Jan Gondowicz Widmotekarz

Kronika

Książki nadesłane

Skorowidz

Powrót