Aktualności

25.01.2024

„Na ratunek!” Anny Bartosik i Asi Gwis po niemiecku ze wsparciem Instytutu Książki

Na niemieckim rynku ukazało się tłumaczenie książki „Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś” Anny Bartosik z ilustracjami Asi Gwis. Przekład autorstwa Marleny Breuer wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Książka wydana przez niemiecką oficynę Knesebeck w języku naszych zachodnich sąsiadów nosi tytuł „Gesundheit! Die Geschichte der Medizin von früher bis heute”.

Autorka książki „Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś” postawiła sobie za zadanie opowiedzenie najmłodszym czytelnikom o medycynie i jej historii. Ludzie chorowali od zawsze, ale dopiero metodą prób i błędów nauczyli się chorobom przeciwdziałać. Jeśli tylko dobrze się przyjrzeć, historia tych prób i błędów okazuje się fascynująca!

Autorka „Na ratunek”, Anna Bartosik, jest doktorką biologii molekularnej i popularyzatorką nauki, która publikuje artykuły popularnonaukowe m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Twórczyni warstwy wizualnej, Asia Gwis, to ceniona graficzka i ilustratorka, która kiedyś pracowała w prasie, a dziś ilustruje książki dla młodszych czytelników. Ma na koncie takie pozycje, jak m.in. „Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia” (z Lilianą Fabisińską) i „Niesamowity wszechświat” (z Karoliną Bąkowską).

***

Program Translatorski ©Poland to jeden z flagowych programów Instytutu Książki. Jego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Zagraniczni wydawcy mogą przeznaczyć uzyskany grant na sfinansowanie części kosztów publikacji dzieła, w tym między innymi na tłumaczenie dzieła z języka polskiego na inny język, zakup licencji prawnoautorskich oraz druk książki. Tylko w 2023 roku dofinansowaliśmy 229 zagranicznych wydań polskich książek, które ukażą się nakładem wydawnictw z 46 krajów, na co przeznaczyliśmy prawie 5 mln zł. We wszystkich edycjach programu łącznie dofinansowaliśmy już ponad 3 tys. przekładów polskich książek na języki obce.

RP/IK