Aktualności

inauguracja rezydencji Marko Martina / fot. Krzysztof Ćwik
26.04.2016

Wrocław ma pisarza miejskiego

Po ponad stuletniej przerwie Wrocław ponownie ma swojego pisarza miejskiego. 19 kwietnia rozpoczęła się rezydencja Marko Martina, pochodzącego z Niemiec dziennikarza, reportera i pisarza. Wybrany przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej twórca od kwietnia do sierpnia będzie obserwować i opisywać życie w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Swoje doświadczenia zaprezentuje na dedykowanym rezydencji blogu (tłumaczonym na język polski). Koordynacją pobytu Martina zajmuje się zespół Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.

Obserwator z Niemiec

Idea pisarza miejskiego nawiązuje do dawnej, niemieckiej tradycji Stadtschreibera. Wrocław także był jednym z miast, w którym rezydowali pisarze miejscy. Najbardziej znanym z nich był żyjący na przełomie XV i XVI Bartłomiej Stein, autor „Descriptio Totius Silesiae et Civitatis Regiae Vratislaviensis” („Opisu Całego Śląska i Królewskiego Miasta Wrocławia”). Funkcja pisarza miejskiego była dużym wyróżnieniem; do jego obowiązków – oprócz prowadzenia ksiąg miejskich – zaliczało się także sporządzenie ważnych dokumentów, czy udział w misjach dyplomatycznych. Zadaniem Marko Martina będzie śledzenie i opisywanie wydarzeń we Wrocławiu, który w tym roku jest gospodarzem Europejskiej Stolicy Kultury. Twórca przyjedzie do stolicy Dolnego Śląska w ramach programu  „Stadtschreiber ohne Grenzen", przybliżającego wspólne dziedzictwo kulturowe Niemiec i krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w których dawniej mieszkali Niemcy (a dziś można spotkać w nich niemiecką mniejszość narodową). Twórca został wybrany przez grono ekspertów spośród 79 kandydatów. Podczas poprzednich edycji pisarze miejscy rezydowali w Gdańsku (2009), Peczu (2010), Tallinie (2011), Mariborze (2012), Koszycach (2013), Rydze (2014) i Pilznie (2015).

Kim jest Marko Martin?

Marko Martn  (1970) urodził się w Burgstädt, miejscowości należącej wówczas do NRD. Z rodzinnego miasta wyjechał w 1989 roku. Choć na co dzień związany jest z Berlinem, częściej można spotkać go w trasie. Jako reporter podróżował między innymi do Azji, Ameryki Południowej czy Izraela, a w 2007 roku relacjonował wydarzenia z krwawego stłumienia pokojowych protestów mnichów w Birmie. Współpracował także z najważniejszymi niemieckimi czasopismami, np. „Tagesspiegel”, „Jüdische Allgemeine” czy „Die Welt”. W swojej twórczości porusza między innymi wątki imigracji, totalitaryzmu i praw człowieka w dobie postępującej globalizacji; jak na przykład w powieści „Der Prinz von Berlin” (2009), gdzie poznajemy stolicę Niemiec widzianą oczami młodego, libańskiego imigranta. Jego debiutancka książka „Mit dem Taxi nach Karthago” została wydana w 1994 roku. Po niej ukazało się kilka dalszych prac, w tym zbiór opowiadań „Schlafende Hunde” i „Die Nacht von San Salvador”, a także zbiór esejów „Kosmos Tel Aviv”. W pracy twórczej Martina szczególne miejsce zajmuje Izrael; wiosną 2016 roku ukaże się kolejna książka dedykowana temu krajowi: „Tel Aviv. Eine Liebesgeschichte”.

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro

A-i-R Wro to wieloletni i interdyscyplinarny program rezydencji artystycznych prowadzony w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jego celem, w oparciu o współpracę partnerów lokalnych i zagranicznych, jest stworzenie międzynarodowej platformy, która umożliwi artystom, kuratorom, animatorom, menedżerom, organizacjom i instytucjom współdziałanie oraz wymianę doświadczeń, praktyk, pomysłów i wiedzy. Ponadto, program A-i-R Wro ma służyć promocji artystów, wesprzeć ich rozwój i mobilność, a także ułatwić tworzenie więzi kulturalnych ponad granicami.

Do udziału w programie A-i-R Wro zaproszeni są twórcy reprezentujący różne dziedziny sztuki, ale też aktywni na ich pograniczu, młodzi, jak i ci już doświadczeni, zainteresowani współpracą z przedstawicielami wrocławskiego środowiska artystycznego, otwarci na poznanie stolicy Dolnego Śląska wraz z jej mieszkańcami, a tym samym na odnalezienie twórczego połączenia pomiędzy miastem, z którego pochodzą, a Wrocławiem właśnie.

A-i-R Wro współpracuje z organizacjami i instytucjami z Wrocławia i Dolnego Śląska, ale też z partnerami z zagranicy, na przykład ESK Donostia / San Sebastian 2016, K.A.I.R. Kosice Artist in Residence, OPEN AiR prowadzonym przez ESK Pilzno 2015, Pecs Writers Program, Halle 14 czy Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej. W latach 2014-2015 ponad dwadzieścioro artystów przyjechało do Wrocławia i wyjechało na rezydencje artystyczne w całej Europie. Rezydencjom towarzyszyły spotkania, warsztaty, wystawy, performensy i koncerty otwarte dla lokalnych społeczności i środowisk, ponieważ to kontakt z nimi oraz ich poznanie stanowi obok pracy twórczej ważny element każdej z rezydencji. W 2016 roku liczba przebywających na rezydencjach we Wrocławiu twórców zwiększy się kilkakrotnie – większa też będzie liczba ofert rezydencyjnych skierowanych do artystów z Wrocławia i Dolnego Śląska.

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.