Aktualności

Zbigniew Herbert, fot. B. J. Dorys, źródło Biblioteka Narodowa / polona.pl
20.03.2018

W Rzymie przypomniano włoskie inspiracje i podróże Zbigniewa Herberta

Włoskie inspiracje twórczości Zbigniewa Herberta i jego podróże do Italii przypomniano podczas poniedziałkowego spotkania w Instytucie Polskim w Rzymie, poświęconego zmarłemu przed 20 laty poecie.

Podczas wieczoru, zorganizowanego w związku z Rokiem Zbigniewa Herberta ustanowionym przez Sejm, zaprezentowano włoskie wydanie zbioru jego wierszy "Epilog burzy". Tom ukazał się nakładem wydawnictwa Adelphi, publikującego od lat dzieła literatury polskiej. Zbiór poezji opracowała Francesca Fornari z uniwersytetu Ca' Foscari w Wenecji.

To piąty tom twórczości Herberta wydany we Włoszech w ciągu ostatnich 30 lat.

W spotkaniu w Instytucie w Wiecznym Mieście uczestniczyli między innymi szef archiwum Zbigniewa Herberta, Henryk Citko, Andrzej Franaszek, autor biografii poety, która ukaże się w Polsce w kwietniu, wicedyrektor Instytutu Książki, poeta Krzysztof Koehler oraz włoska polonistka i tłumaczka Francesca Fornari.

Przypomniano, że Włochy zajmowały ważne miejsce w biografii i twórczości Herberta począwszy od jego młodości, a o swej fascynacji włoską kulturą i licznych podróżach do tego kraju poeta pisał w swych esejach.

W tomach "Barbarzyńca w ogrodzie" i "Rovigo" znajdują się jego teksty o katedrze w Orvieto, zabytkach Sieny, poeta wspomina Ferrarę, Padwę czy tytułowe Rovigo.

Spotkanie poświęcone było też podróżniczej pasji poety. W salach Instytutu Polskiego zaprezentowano powiększone reprodukcje kilkunastu jego rysunków, powstałych podczas podróży włoskich. Szkice te, udostępnione - jak podkreślono - dzięki uprzejmości wdowy Katarzyny Herbert oraz Fundacji imienia Zbigniewa Herberta, to część ogromnej kolekcji jego rysunków przedstawiających pejzaże, zabytki, dzieła sztuki. Herbert, jak się przypomina, nie robił zdjęć i tak dokumentował swe podróże.

To druga ważna inicjatywa Instytutu Polskiego dedykowana twórcy "Przesłania Pana Cogito". W 2008 roku, w dziesiątą rocznicę śmierci Herberta, w Sienie odbył się wielki festiwal jego twórczości. Odsłonięto wówczas tablicą upamiętniającą pobyt poety w tym mieście. (na podstawie PAP)