Aktualności

logo "Market Focus Poland"
11.04.2016

Polska na Targach Książki w Londynie

Już jutro rozpoczynają się The London Book Fair - jedno z najpoważniejszych spotkań światowej branży wydawniczej. Odbywające się każdego roku na wiosnę londyńskie targi książki są przede wszystkim miejscem sprzedaży praw autorskich i nawiązywania międzynarodowych kontaktów. 45 edycja LBF odbędzie się między 12 i 14 kwietnia w londyńskiej hali Olympii. W tym roku najważniejszym wydarzeniem targów jest odbywający się równolegle kongres brytyjskiego Stowarzyszenia Wydawców - natomiast w roku przyszłym w roli Market Focus wystąpi Polska!

Trwający trzy lata program Market Focus, mający na celu zwrócenie uwagi na polski rynek książki oraz kreowanie powiązań branżowych pomiędzy nim i międzynarodowym przemysłem wydawniczym, rozpoczyna nasza tegoroczna prezentacja. Polskie stoisko (Hala 5 D115) już w tym roku powiększyliśmy do 165 m - jak zwykle można będzie obejrzeć u nas nowe książki z Polski, publikacje o literaturze polskiej wydane ostatnio przez Instytut Książki, a także wystawę „Fresh Book Design from Poland″ prezentującą 100 rewelacyjnych projektów wydawniczych z ostatnich lat, przygotowaną we współpracy z magazynem Print Control. Jak zawsze, będzie z nami wielu polskich wydawców, m.in.: Grupa Wydawnicza Foksal, Bellona, Rebis, Świat Książki, Wydawnictwo Literackie, Znak, Agora, Wydawnictwo Dwie Siostry czy  Prószyński Media, małą prezentację przygotował też Wrocław, jako Światowa Stolica Książki UNESCO i Europejska Stolica Kultury.

Program "Market Focus Poland" obejmuje cykl wydarzeń kulturalnych i branżowych prezentujących gorące nazwiska, modne gatunki, interesujące tematy, literackie trendy i ciekawostki naszego rynku książki – słowem to, co w polskiej literaturze współczesnej najlepsze. Najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce w przyszłym roku, jednak już teraz zapowiadamy polski program. Uroczysta inauguracja odbędzie się na zakończenie tegorocznej edycji targów, 14 kwietnia. Będziemy świętować w doborowym towarzystwie: Jacks Thomas - dyrektor The London Book Fair, Cortina Butler - dyrektorka British Council ds. literatury, Stephen Lotinga - prezes Publishers Association, Elżbieta Kalinowska - wicedyrektor Instytutu Książki ds. programowych, Anna Godlewska - dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, swoją obecność obiecał także Witold Sobków - ambasador RP w Londynie.

Początek targów zapowiada się równie ekscytująco, bo już pierwszego dnia czeka nas uroczyste ogłoszenie laureatów nagród LBF International Excellence Awards 2016. Wśród nominowanych znalazło się trzech przedstawicieli naszego kraju: w kategorii najlepszy festiwal literacki – Festiwal Conrada, w kategorii najlepszy wydawca literatury dziecięcej – Wydawnictwo Dwie Siostry, do nagrody przyznawanej przez magazyn „The China Publishing & Media Journal″ nominowano firmę Super Memo World. Nagrody, przyznawane przez London Book Fair wspólnie z UK Publishers Association, wręczane są w 14 różnych kategoriach i mają na celu wskazanie najlepszych międzynarodowych inicjatyw i wydarzeń związanych z przemysłem książki. Trzymamy kciuki za polskich finalistów!

W programie towarzyszącym polskiemu wystąpieniu mamy też specjalną propozycję dla wszystkich zainteresowanych naszym rynkiem książki. W środę, drugiego dnia targów, odbędzie się seminarium „A Short Introduction to the Polish Book Market”, przygotowane we współpracy z Polską Izbą Książki. Poprowadzi je Sonia Draga, wydawczyni i przewodnicząca sekcji wydawców literatury pięknej PIK. Podczas seminarium będzie można się dowiedzieć między innymi, kto jest największym wydawcą, kto najstarszym, jakie tytuły sprzedają się w Polsce najlepiej, kto wydaje literaturę popularną, a kto wyrafinowane eseje, a także, ile kosztuje polska książka.

Wspólnie z British Council zapraszamy na rozmowę w targowym paśmie "In conversation with..." Z Wiolettą  Grzegorzewską, poetką i pisarką od lat mieszkającą i tworzącą w Wlk. Brytanii rozmawiać będzie Antonia Lloyd-Jones, uznana tłumaczka literatury polskiej na angielski.

Polskiego akcentu nie zabraknie również w targowym programie "Shakesperience". Z okazji 400. rocznicy śmierci Szekspira na scenie Globe będzie można usłyszeć aktorów z całego świata recytujących fragmenty dzieł wielkiego dramaturga w różnych językach. Polskę reprezentować będzie aktorka filmowa i teatralna, Karolina Piechota, która zaprezentuje monologi, które wykonywała wcześniej na deskach teatralnych - Julii z "Romeo i Julii”, Beatrice z "Wiele hałasu o nic” i Heleny ze "Snu nocy letniej”.

Szczegółowy program:

wtorek 12 kwietnia – czwartek 14 kwietnia
polskie stoisko –  5D 115
Wystawa "Fresh Book Design from Poland"

środa 13 kwietnia, godz. 9-10
Gallery Suite Room 1 Grand Hall Gallery
Seminarium "A Short Introduction to the Polish Book Market"
Prowadzenie: Sonia Draga

czwartek 14 kwietnia, godz. 10-10:30
English PEN Literary Salon
Wioletta Grzegorzewska w rozmowie z Antonią Lloyd-Jones

wtorek 12 kwietnia – czwartek 14 kwietnia
The Globe 5B140
Codziennie koło 10.00, 13.00 i 15.00 na scenie The Globe fragmenty monologów szekspirowskich - po polsku wykonuje je Karolina Piechota

czwartek 14 kwietnia, godz. 16:00
The Globe 5B140
Inauguracja programu Poland Market Focus 2017

W tegorocznych targach londyńskich weźmie udział ponad tysiąc wystawców z ponad sześćdziesięciu krajów, wśród nich znajdą się wydawcy, agenci literaccy, księgarze, bibliotekarze. W zeszłym roku przestrzeń wystawienniczą odwiedziło blisko 25 tys. osób związanych z rynkiem książki, targi są bowiem otwarte tylko dla branży. Program targów przewiduje liczne seminaria i spotkania dotyczące najnowszych trendów wydawniczych. W zeszłym roku w roli Market Focus wystąpił Meksyk.