Aktualności

grafika promująca akcję polską obecnośc na targach
23.02.2018

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Wilnie

W Wilnie rozpoczęły się w wczoraj Międzynarodowe Targi Książki z udziałem 370 wystawców z dziewięciu krajów, w tym z Polski. Motywem przewodnim polskiej prezentacji na targach są obchody 100-lecia niepodległości kraju i Kraków - Miasto Literatury UNESCO.

"Poprzez naszą obecność chcemy pokazać m.in. wkład polskich pisarzy w odzyskiwanie niepodległości i budowanie kultury wolnego państwa, kultury polskiej" - powiedział PAP Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, organizatora polskiego stoiska. Polska na targach w Wilnie prezentuje przede wszystkim największe osiągnięcia w dziedzinie literatury - dzieła polskich laureatów Nagrody Nobla: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta. Swój dorobek wydawniczy przedstawia jedno z największych polskich wydawnictw Znak. Goście targów będą mogli zapoznać się z działalnością Krakowskiego Biura Festiwalowego, które prezentuje Kraków - Miasto Literatury UNESCO jako intelektualne i kulturalne centrum Europy. "Kraków to miasto, którym warto się pochwalić" - powiedział Łapczyński. Przypomniał, że w Krakowie odbywają się tak znane festiwale, jak Festiwal Miłosza czy Festiwal Conrada, tam też wręczana jest Nagroda Transatlantyk czy Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej.

Podczas targów odbędzie się spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim, którego książkę "Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć" wydało dzięki wsparciu Instytutu Polskiego litewskie wydawnictwo Vaga; odbędzie się też festiwal filmowy "Kino Pavasaris". Zaplanowane są też spotkania z wydawcą i redaktorem naczelnym wydawnictwa Znak Jerzym Illgiem, pisarką i scenarzystką Joanną Gromek, przedstawicielką Krakowskiego Biura Festiwalowego Urszulą Chwalbą, znanym polskim historykiem prof. Markiem Kornatem oraz dziennikarką Ewą Wołkanowską-Kołodziej.

Na swoim stoisku oraz w trakcie wydarzeń towarzyszących targom, Instytut Polski w Wilnie wraz z partnerami zaprezentuje nowości literatury polskiej wydane w ostatnim czasie w języku litewskim. W ciągu ostatniego roku w języku litewskim ukazały się m.in. "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego, trzytomowe wydanie "Listów" Jerzego Giedroycia i Czesława Miłosza, a także "Wspomnienia polskie" Witolda Gombrowicza, za które tłumaczka Irena Aleksaite otrzymała nagrodę Tłumacza Roku. "Polscy autorzy stają się coraz bardziej zauważalni przez litewskiego odbiorcę" - ocenia Łapczyński, wskazując, że "nasza prezentacja na targach pomaga w dotarciu do litewskiej publiczności".

Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie potrwają do niedzieli. Będzie im towarzyszyło blisko 600 wydarzeń. W poniedziałek w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. M. Mażvydasa w Wilnie odbędzie się otwarcie wystawy "Wisława. Szymborska. Kolaże", przedstawiającej mało znany aspekt twórczości noblistki. Prezentację wystawy, która potrwa do 16 marca, wsparł Instytut Książki w Krakowie. (PAP)