Aktualności

Plakat promujący wystawę
02.05.2016

Polska książka obrazkowa na Łotwie

LOOK! POLISH PICTUREBOOK! to wystawa przygotowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, ukazująca rozwój książki obrazkowej w projektach polskich artystów, a także najwybitniejsze osiągnięcia tej dziedziny sztuki. W ubiegły piątek wystawa została otwarta w Łotewskiej Bibliotece Narodowej w Rydze, a ekspozycji towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, m.in. warsztaty z udziałem ilustratorów i wykłady na temat polskiej ilustracji książkowej od lat 50. XX w. po współczesność.

Pokazy będą miały miejsce w Łotewskiej Bibliotece Narodowej w Rydze od 22 kwietnia do 22 maja 2016 r. oraz w Bibliotece Centralnej w Tallinie od 1 do 30 listopada 2016 r.

Wydana zostanie również publikacja w języku angielskim (w formie katalogu), upowszechniająca wiedzę o polskich książkach obrazkowych, zawierająca rys historyczny polskiej ilustracji książkowej, krótkie biogramy artystyczne autorów – zarówno Mistrzów, jak i artystów młodego pokolenia, a także reprodukcje omawianych ilustracji.

Autorkami koncepcji wystawy i publikacji są badaczki i miłośniczki ilustracji książkowej: dr Małgorzata Cackowska z Zakładu Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Grażka Lange – grafik, projektantka książek, wykładowczyni na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, autorka opracowania graficznego publikacji. Teksty przygotowały: dr Małgorzata Cackowska i dr Anita Wincencjusz-Patyna – badaczka polskiej ilustracji z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka książki „Stacja Ilustracja”.

Polska ilustracja, w tym książka obrazkowa, to dynamicznie rozwijający się gatunek twórczości. Dorobek polskich artystów w tej dziedzinie jest imponujący. Obok znanych mistrzów ilustracji, przeżywających obecnie swoją drugą artystyczną młodość – Józefa Wilkonia czy Bohdana Butenki – sukcesy odnosi młodsza generacja ilustratorów, którzy zdobywają nagrody w międzynarodowych konkursach. LOOK! POLISH PICTUREBOOK! – projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury pokaże międzynarodowej publiczności polskie książki jako ciekawie zaprojektowane piękne przedmioty, mocno osadzone w wieloletniej tradycji dobrego projektowania, w których słowo i obraz, zestawione razem, stanowią spójny przekaz.

Projekt jest realizowany w ramach programu MKiDN: Promocja kultury polskiej za granicą 2016 Promesa.