Aktualności

logotyp programu DKK
11.09.2017

Klubowy wrzesień na Podlasiu

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Dyskusyjne Kluby Książki z województwa podlaskiego zapraszają na spotkania autorskie:

Mariola Pryzwan-Momot – polonistka, publicystka i biografistka, nauczyciel-bibliotekarz. Autorka biografii literackich, muzycznych i aktorskich. Ze wspomnień złożyła biografie m.in. Anny German, Zbigniewa Cybulskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej, Anny Jantar; z wypowiedzi samych bohaterów książki: Anna German o sobie i Zbigniew Cybulski o sobie. Jej pasją są wędrówki  śladami bohaterów, spotkania z ich bliskimi, zdobywanie dokumentacji o nich. A do tego teatr i realizowane wspólnie z mężem zamiłowań: podróże i polska piosenka lat 60. i 70.

14 września 2017
godz.13.30 – Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy, ul. Sienkiewicza 29,
godz.17.00 – Biblioteka Publiczna w Sokółce, ul. Osiedle Centrum 21,

15 września 2017
godz. 9.00 – Miejska Biblioteka Publiczna w Supraślu, ul. Piłsudskiego 1,
godz.11.30 – Filia Biblioteczna nr 15 Książnicy Podlaskiej, ul. M. Skłodowskiej-Curie 16,


dr Małgorzata Iwanowicz – dr nauk humanistycznych z doświadczeniem akademickim, trenerka umiejętności miękkich, kwalifikowana socjoterapeutka i certyfikowana arteterapeutka; autorka książek, poetka; leksykograf i badaczka biografii pisarzy i poetów. Szkoli bibliotekarzy z zakresu kontaktów interpersonalnych i komunikacji od ponad 15 lat. Prowadzi warsztaty edukacyjne, psychoedukacyjne i komunikacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej. Wygłasza prelekcje dla dorosłych (okazjonalne, jubileuszowe), zwłaszcza dla bibliotekarzy, a także dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku i stowarzyszeń.

15 września 2017
godz. 8.30 – Filia Biblioteczna nr 4 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, ul. Komisji Edukacji Narodowej nr 4,


Iwona Cała – łodzianka, z wykształcenia jest architektem. Od 2003 roku zajmuje się również ilustrowaniem książek oraz obmyśla dobre przestrzenie dla dzieci. Prowadzi warsztaty plastyczne i architektoniczne. Prowadzi warsztaty twórcze, współpracując z instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi. O ilustracjach od czasu do czasu opowiada na blogu swojej pracowni. Zilustrowała kilkadziesiąt książek, maluje dla „Świerszczyka” od ponad 10 lat. Ilustratorka książek wielu autorów Wydawnictwa Literatura: Wandy Chotomskiej, Marcina Brykczyńskiego, Grzegorza Kasdepke, Barbary Gawryluk, Pawła Beręsewicza i innych.

19 września 2017
godz.8.15 – Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Grajewo z siedzibą w Rudzie, ul. Szkolna 1,
godz. 11.20 – Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonym, Czerwone 57,
godz. 13.20 – Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie, ul. M. Konopnickiej 4,

20 września 2017
godz. 8.20 – Filia Biblioteczna w Uhowie, ul. Kościelna 42,


Natalia Fiedorczuk–Cieślak – pochodzi z Augustowa, wychowywała się w Białymstoku, w Supraślu ukończyła liceum plastyczne. Studiowała na Akademii Pedagogiki Specjalnej, pracuje w Bemowskim Centrum Kultury, gdzie zajmuje się edukacją artystyczną i animacją społeczności lokalnej, Wokalistka, instrumentalistka, animatorka kultury. Za swoją debiutancką powieść Jak pokochać centra handlowe została w 2016 roku nominowana do Paszportów Polityki.

21 września 2017
godz.17.00 – Biblioteka Publiczna im.M. Konopnickiej w Suwałkach, ul. E.Plater 33,


Anna Bayer – białostoczanka, pedagog, poetka, instruktor teatralny, autorka wielu   nagrodzonych scenariuszy teatralnych, jak również autorka muzyki, tekstów piosenek, kolęd, pastorałek dla dzieci. Autorka dwóch książek Szczypawki oraz Moda na dobre wychowanie. Jej pasją jest teatr, muzyka i dobra literatura. Laureatka wielu nagród literackich i pedagogicznych.

28 września 2017
godz. 9.00 – Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Białostockiej, ul. 1000-lecia Państwa Polskiego,


Maria Judejko – mieszka w Chojnicach. Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Szczecinie. Wraz z mężem Jackiem pracowała w gospodarstwach rolnych (PGR). Napisała książkę dla młodzieży pt. Tajemnice starej leśniczówki oraz wspomnienia pt. Dopóty życie, dopóki nadzieja w syberyjskich lasach. Opisujące wydarzenia prawdziwe, zapamiętane z wrażliwością dwudziestoletniej dziewczyny – Apolonii. Książka ukazuje walkę o przetrwanie, stalinowski terror, zmaganie z niewyobrażalną nędzą i głodem, chorobami oraz tęsknotą za ojczyzną – czyli losy rodziny deportowanej na Syberię w 1940 roku. Jednej z wielu polskich rodzin. Powieść ta to nie tylko ból, strach i łzy – to przede wszystkim wiara i nadzieja.

28 września 2017
godz.18.00 – Filia Biblioteczna w Rybołach,

29 września 2017
godz.16.00 – Książnica Podlaska, Dział Zbiorów Specjalnych, ul. M.Skłodowskiej-Curie 14 A.