Aktualności

05.10.2016

Ha!wangarda 2016

Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda organizowany w Krakowie od 2010 r. to święto twórczości awangardowej, eksperymentalnej i niekonwencjonalnej. Co roku uczestnicy mają okazję poznać szeroki wybór najciekawszych zjawisk literatury cyfrowej, zobaczyć nietypowe podejścia do medium książki i poszerzyć swoje literackie horyzonty w trakcie licznych warsztatów i wykładów. Festiwal to także okazja do wymiany doświadczeń, burzliwych dyskusji i twórczych zabaw – prawdziwe awangardowe bachanalia.

Nie inaczej będzie w roku 2016. Dla edycji wyszehradzkiej program przygotowany został wspólnie z partnerami z Czech (Psi Vino) oraz Słowacji (Ars Poetica). W ciągu trzech intensywnych dni (6–8 października) zgłębiać będziemy bardzo odmienne, równie inspirujące i nowatorskie obszary.

Pierwszy z nich to świat niezależnych wydawnictw publikujących książki artystyczne. W centrum Krakowa w niecodziennych lokalizacjach zostanie rozmieszczona wielopunktowa wystawa, po której oprowadzać będzie kuratorka wraz z przedstawicielami wydawnictw. Wyjątkowe książki zobaczyć będzie można także w trakcie prezentacji twórców podczas wydarzeń festiwalowych.

Drugi obszar to wyjątkowa subkultura – demoscena. Uznani członkowie sceny z krajów Grupy Wyszehradzkiej przedstawią najciekawsze elementy historii demosceny, od początków aż po produkcje współczesne. Demoshow odbywać się będzie z realnego sprzętu, czyli m.in. komputerów Atari XL/XE, ZX Spectrum, Commodore 264. Prawdziwa gratka dla fanów lo-fi.

Wreszcie, jak co roku, sercem Ha!wangardy będą prezentacje poezji nowomedialnej, generatywnej i eksperymentalnej, performanse, czytania i pokazy w wykonaniu zarówno stałych bywalców Ha!wangardowej sceny, jak i twórców przybywających do miasta literatury po raz pierwszy.

Uczestnicy Festiwalu mogą również wziąć udział w warsztatach przekładu eksperymentalnego, twórczości liberackiej, konceptualizmu oraz muzyki elektronicznej. Poprowadzą je najlepsi specjaliści w tych dziedzinach.

Wśród ekscytujących wydarzeń towarzyszących m.in. projekcja filmu Sławomira Shutego Cargo i wykład Jaya Davida Boltera!

Szczegółowy program, opisy wszystkich wydarzeń oraz sylwetki zaproszonych gości znajduje się na stronie projektu.