Aktualności

20.06.2018

Czwarta edycja festiwalu Patrząc na Wschód w sierpniu

Czwarta edycja festiwalu literackiego Patrząc na Wschód odbędzie się w tym roku w dniach 15-19 sierpnia. Ta wyjątkowa impreza organizowana jest od czterech lat w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski, na styku Wschodu i Zachodu.

Nie sztuką jest zorganizować festiwal w mieście, sztuką za to jest, by na wsi, w której stoi kilkanaście domów, zorganizować taką imprezę, w której udział wziąć zechcą zarówno mieszkańcy Budy Ruskiej, jak i okolicznych wsi, a także ludzie z całej Polski. I taką imprezę powoli udaje się organizatorom tworzyć. Wymyślili sobie spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani są ze Wschodem. Do tej pory odbyły się trzy edycje festiwalu, a gośćmi byli m.in. Aneta Prymaka-Oniszk, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Andrzej Strumiłło, Piotr Nesterowicz, Jędrzej Morawiecki.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza rodzinna: na spotkania przychodzą ludzie z dziećmi, przyjeżdżają kamperami, parkują na pobliskiej łące, kto ma psy, ten przychodzi z psami, atmosfera imprezy jest bowiem luźna i swobodna: nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie patrzy, jak kto jest ubrany, liczy się słowo, film, obraz, fotografia... Ludzie polubili tę wiejską imprezę, w roku 2017 w festiwalowych spotkaniach udział wzięło 600 osób. Wstęp na wszelkie spotkania, pokazy filmów i pokazy slajdów jest bezpłatny.

Festiwal funkcjonuje dzięki zbiórce pieniędzy od ludzi dobrej woli. Na jego potrzeby powołano do życia wydawnictwo Paśny Buriat, które wydaje książki będące cegiełkami, ze sprzedaży których dochód przeznaczony zostanie na przyszłe edycje festiwalu. Do tej pory nakładem wydawnictwa ukazały się trzy książki: Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm Piotra Brysacza, Staroobrzędowcy. Historia, wiara, tradycja Krzysztofa Snarskiego i Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie Piotra Brysacza.

Czym wyróżnia się ten festiwal na tle innych tego rodzaju imprez? Atmosferą – odbywa się on bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa należącego dawniej do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest - dosłownie i w przenośni - przesiąknięte magią Wschodu.

Goście tegorocznej edycji festiwalu

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędą się m.in. spotkania z:

Małgorzatą Szejnert (15 VIII)

Beatą Hyży-Czołpińską i pokaz jej filmu Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego (15 VIII)

Jędrzejem Morawieckim i Albertem Jawłowskim (16 VIII)

Marcinem Mellerem (16 VIII)

Krzysztofem Kiziewiczem i pokaz jego filmu Gabowe Grądy (17 VIII)

Iloną Wiśniewską (18 VIII)

premiera książki Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie Piotra Brysacza, z udziałem rozmówców, Anny Kamińskiej, Krzysztofa Czyżewskiego, Stanisława Łubieńskiego (18 VIII)

Anną Kamińską (19 VIII)

spacer literacki ze Stanisławem Łubieńskim (19 VIII)

---

Organizatorami festiwalu są Piotr Brysacz i Piotr Malczewski.

Piotr Brysacz – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, wydawca. Autor książek Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm (2013), Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim, 2014) oraz Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie (wspólnie z Jędrzejem Morawieckim, 2016). Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Założyciel wydawnictwa Paśny Buriat. Mieszka w Kielcach, z których – gdy tylko nadarza się sposobność – wymyka się rowerem po cichu, by patrzeć z coraz większą miłością na Góry Świętokrzyskie.

Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik. Ukończył Studium Fotografii Profesjonalnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z agencjami fotograficznymi i wydawnictwami w kilku krajach (Francja, Niemcy, Szwajcaria). Jego zdjęcia znajdują się w publikacjach turystycznych, artystycznych, naukowych, czasopismach i albumach m.in.: Wigry, X lat Wigierskiego Parku Narodowego, Kanał Augustowski. W 2007 ukazał się jego autorski album pt. Rospuda, w 2008 albumik pt. Magiczny Bajkał, a w 2010 autorski album pt. Wigry. Kraina Wody i Nieba, w 2016 zaś Kraina Czarnej Hańczy. Zdobywał też nagrody w licznych konkursach fotograficznych. W dorobku Malczewskiego znajdują się przede wszystkim fotografie przyrodnicze, artystyczne i podróżnicze. Mieszka w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą w Wigierskim Parku Narodowym. Stworzył tam galerię fotografii, w której prezentuje m.in. swój dorobek fotograficzny w postaci wystaw i tematycznych pokazów slajdów z Suwalszczyzny oraz z wypraw do Azji Centralnej.

Więcej informacji można znaleźć na Facebooku:

https://www.facebook.com/Festiwal-literacki-Patrząc-na-Wschód-1105023519620941/