Misja i zakres działań

Instytut Książki jest narodową instytucją kultury. Zostaliśmy powołani przez Ministra Kultury do promocji polskiej literatury na świecie oraz popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju.

Staramy się, jak możemy: informujemy, zachęcamy i przekonujemy: tłumaczy literatury polskiej – by tłumaczyli polskie książki, zagranicznych wydawców – by wydawali ich tłumaczenia, organizatorów najrozmaitszych wydarzeń literackich z całego świata – by zapraszali polskich autorów do siebie. A kiedy są na to gotowi, pomagamy im to wszystko zrealizować. Dzięki finansowemu wsparciu, jakiego udzielamy w ramach Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich tytułów! Między innymi: Miłosz, Herbert, Szymborska, Kapuściński, Tokarczuk, Stasiuk, Sapkowski, Krajewski, Miłoszewski, Chmielarz i wielu innych.

To jednak nie wszystko: priorytet Infrastruktura Bibliotek, którego strategicznym celem jest przekształcenie bibliotek gminnych w ośrodkach do 50 tys. mieszkańców w nowoczesne centra dostępu do wiedzy i kultury, realizowany jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, i stanowi naszą odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce.

Dla  bibliotek opracowaliśmy, napisaliśmy i wdrożyliśmy system katalogowy MAK+, umożliwiający dokonywanie wszelkich operacji związanych z prowadzeniem biblioteki publicznej. Od 2010 roku system został wdrożony w ponad 2200 bibliotekach. W końcu – doprowadziliśmy do powstania w Polsce Dyskusyjnych Klubów Książki. W tej chwili działa ich już ponad 1700!

Zajmujemy się również promocją czytelnictwa: kampania „Mała Książka – wielki człowiek” informuje o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której od 2017 roku młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. W ramach akcji realizowany jest także pilotażowy projekt dla trzylatków, który rozpoczął się we wrześniu 2018 roku. Ma on zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Instytut współorganizuje także Czytaj PL, akcję promującą czytelnictwo, w ramach której uczestnicy przeczytali już około 280 tysięcy książek. Akcji towarzyszy autorska inicjatywa „Upoluj swoją książkę”. Dzięki niej w promocję czytelnictwa zaangażowani zostali uczniowie, a plakaty dające dostęp do bestsellerów pojawiły się w tysiącu szkół średnich.

Od 13 lat administrujemy programami dotacyjnymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze literatury, natomiast od kwietnia 2010 jesteśmy wydawcą najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich czasopism kulturalnych, m.in.: „Nowych Książek″, „Twórczości″, „Literatury na Świecie″, „Dialogu″ czy „Odry″.

Poza tym prowadzimy serwis poświęcony działalności Instytutu Książki oraz realizowanych przezeń programów. Pod adresem www.instytutksiazki.pl codziennie znajdziecie porcję najświeższych wiadomości literackich, biogramy blisko 250 polskich autorów współczesnych, informacje o ponad 2200 książkach wydanych w ostatnich latach, wywiady z pisarzami i tłumaczami, adresy wydawców i agencji literackich – a wszystko to po polsku i angielsku.

Zapraszamy!