Literatura
Życie Violette
„Życie Violette” to opowiedziana z wrażliwością i wyczuciem, ciepła, przejmująca, a jednocześnie niezwykle budująca historia kobiety, która wbrew wszystkiemu uparcie wierzy w szczęście. Losy Violette poznajemy od narodzin, porzucenia przez matkę i tułaczkę po rodzinach zastępczych, poprzez początek znajomości z przyszłym mężem Phillipem Toussaint, aż do pracy jako dozorczyni cmentarza i odnalezienia miłości.
Akcja tej niezwykłej opowieści dzieje się w jednym z miasteczek w Burgundii, krainie historycznej centralnej Francji. Tytułowa bohaterka dba o groby, o których nikt nie pamięta, uprawia ogródek, przy swoim niewielkim domku. Pociesza również ludzi, których tu spotyka, najczęściej są to ludzie pogrążeni w żałobie, a u niej mogą albo porozmawiać, albo najzwyczajniej w świecie tylko pomilczeć i napić się herbaty lub czegoś mocniejszego. Violette przedstawia nam swoje życie w sposób barwny, piękny i pełen nadziei wplatając w nią losy i życie innych ciekawych oraz barwnych postaci. Pokazuje nam również wszystkie tajemnice, z którymi żyła i wewnątrz siebie przeżywała ciągle na nowo.
To powieść z wieloma warstwami i powiązaniami, łącząca przeszłość i teraźniejszość, napisana różnorodnymi głosami. Autorka opisuje życie od narodzin do śmierci i wszystkie możliwe uczucia okraszone mądrą refleksją i cytatami z kultury francuskiej. Historia Violette Toussaint, a także inne historie ukazane w książce Valerie Perrin pokazują, jak każdy z nas przeżywa stratę, kocha, wychodzi z żałoby, co cieszy go w życiu. Zawiera w niej również uniwersalną prawdę o tym, że jest coś silniejszego od śmierci, czyli trwanie nieobecnych w pamięci żyjących. Natomiast żal i niektóre wspomnienia należy wyrzucić z głowy, aby dalej cieszyć się życiem.
„Życie Violette” jest książką trudną emocjonalnie, refleksyjną momentami bolesną o stracie, żałobie, rozpaczy, która jednak niesie pokrzepienie i nadzieję. Jest także lekturą dla tych, którzy zwątpili w to, że po śmierci najbliższych można jeszcze żyć, a zwłaszcza dla tych, co szukają sensu w życiu. To również powieść o afirmacji życia, nauce cieszenia się z małych rzeczy oraz nadziei, która potrafi dać motywację do dalszej egzystencji mimo wielu trudności.
Recenzja czerwiec 2024 – dorośli
Joanna Załęcka-Maleska
DKK w Lublinie, woj. lubelskie