Literatura

2022
Joanna i Jarosław Szarkowie

Powstanie Warszawskie

„Gdy armaty i czołgi Armii Czerwonej słychać było w stolicy, a niemieckie wojska uciekały w panice, dowódca Armii Krajowej generał Tadeusz Komorowski "Bór" wydał rozkaz rozpoczęcia powstania w Warszawie. Stało się to 1 sierpnia 1944 roku o godzinie "W", czyli 17.00.”*

Tak kończy się pierwsza strona przeczytanej przeze mnie ostatnio książki pt. "Powstanie Warszawskie" autorstwa Joanny i Jarosława Szarków. Publikacja ta pochodzi z serii "Historia dla najmłodszych", a gatunkowo należy ją zaliczyć do gatunku książek popularnonaukowych.

Książkę omawialiśmy na spotkaniu klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w Filii Bibliotecznej w Stojeszynie Pierwszym. Spotkanie odbyło się 1 sierpnia 2022r. z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Podczas spotkania zostały przybliżone warunki życia cywilów oraz przebieg całego powstania, zaśpiewano również piosenkę pt. "Pałacyk Michla", aby upamiętnić wszystkich uczestniczących w powstaniu, zarówno poległych jak i tych, którzy żyją do dziś.

Autorzy bardzo skrupulatnie opisali przebieg powstania warszawskiego, życie cywilów i żołnierzy oraz rolę, którą w tych wydarzeniach odgrywali młodzi harcerze. Wiele możemy dowiedzieć się o ludziach harcerzach, a nawet generałach, którzy poświęcili życie dla ojczyzny lub zostali ciężko ranni w czasie walki. Podkreślmy, walki nie tylko zbrojnej – powstańcy zajmowali się również innymi rzeczami, jak choćby roznoszeniem poczty w atakowanym mieście. Szarkowie przytoczyli w książce liczne pieśni i hymny, spisywane w czasie powstania przez harcerzy i żołnierzy-poetów oraz katechizm młodego Polaka. Drobiazgowo opisane zostały ataki, które prowadzili Niemcy i Armia Czerwona, ale nie mniej uwagi poświęcono obronie miasta, np. budowaniu barykad.

Według mnie książka jest przejrzysta, a tekst nieskomplikowany. Każda strona jest wypełniona grafikami, dzięki czemu czytelnik może sobie łatwiej wyobrazić wygląd Warszawy, trudy żołnierzy i pracę harcerzy. Uważam, że książka jest ciekawa i warta uwagi. Przekazuje ważne treści młodym czytelnikom i patriotom. Istotne jest, aby każdy Polak – i młodszy, i starszy – znał historię Polski. Recenzowana pozycja przedstawia ją tak przystępnie dla młodzieży i dzieci, że każdy powinien ją przeczytać. Poleciłabym ją każdemu, a zwłaszcza miłośnikom historii.

* wszystkie cytaty pochodzą z recenzowanej książki.

Recenzja sierpnia 2022 – dzieci i młodzież

Amelia Gołota, 12 lat

DKK przy Filii Bibliotecznej w Stojeszynie Pierwszym, woj. lubelskie