Literatura

2022
Barbara Kosmowska

Panna Foch

Książka Barbary Kosmowskiej opowiada o życiu nastoletniej Poli, zwanej przez rodzinę i znajomych Bobikiem, która została zmuszona porzucić dotychczasowe, względnie świetne życie w Warszawie i zamieszkać w „nudnej i brzydkiej” Wiśniowej Górze. Autorka w interesujący sposób opisała nową codzienność Panny Foch, która musiała zrezygnować z przyjaciół i „koncertowego” życia na rzecz pracy na plantacji fasoli swojego taty.

Bohaterowie są sympatyczni, z łatwością można się z nimi utożsamić. Przeżywają zwykłe rozterki nastolatków i codziennie podejmują trud bycia akceptowanym przez rówieśników. Każdy ma swoje problemy i tajemnice, które pragnie zachować tylko dla siebie. Czasami jedynym powiernikiem zostaje czysta kartka z pamiętnika, która chłonie wszystko. Jednak „są sprawy, o których nie powinien wiedzieć nawet najukochańszy zeszyt. Bo to, co zapisane, staje się takie zwyczajne, a to, co w myślach wciąż jest tylko nasze.”. Większość bohaterów oceniam pozytywnie. Nawet Ama – wydawać by się mogło złośliwa i okrutna plotkara – daje się poznać jako osoba wrażliwa i opiekuńcza. Największą przemianę przechodzi główna bohaterka, początkowo zapatrzona w siebie powoli zaczyna dostrzegać istnienie innych ludzi. Prawdziwych przyjaciół poznaje się wtedy, kiedy „ktoś choć przez chwilę chce dzielić twój los, aby cię lepiej poznać.”.

Bardzo podobały mi się dialogi między postaciami i rozmyślania Poli i Janka zawarte w ich pamiętnikach. Chociaż czasami utrudniały mi odbiór lektury. Największym minusem książki jest jej okładka i niezbyt przekonujący opis. Zanim decydowałam się na przeczytanie co najmniej jednej strony książki, przeleżała ona około trzech tygodni na półce właśnie z tego powodu. Jedyną motywacją, by do niej zajrzeć, był zbliżający się termin spotkania DKK. Przeczytałam ją jednym tchem i utwierdziłam się w przekonaniu, że nie ocenia się książek po okładce.

Recenzja kwietnia 2022 - dzieci i młodzież

Wiktoria Leszko, lat 14

DKK przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim, woj. warmińsko-mazurskie