Literatura

2023
Andrzej Sapkowski

Ostatnie życzenie

Ostatnio nasz klub miał okazję poznać prawdziwą klasykę polskiej fantastyki, czyli „Wiedźmina” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Dokładniej mówiąc, było to „Ostatnie życzenie”, pierwszy z tomów z opowiadań, który stanowi początek całej sagi.
 
Fabuły czy też postaci prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Zabójca potworów na zlecenie Geralt, trubadur Jaskier i czarodziejka Yennefer na zawsze zapisali się w polskiej, a o dziwo także i zagranicznej popkulturze. Skąd jednak wziął się tak ogromny sukces? Pierwszym powodem jest z pewnością przedstawiony świat. Tworząc go, autor czerpał z wielu różnych mitologii, podań, a nawet bajek. Dzięki temu udało mu się wykreować fascynujące uniwersum, które ukazuje znane motywy w nowy, interesujący sposób. Z początku może się wydawać, że jest to typowy świat fantasy, jednak w istocie jest on o wiele mroczniejszy od innych utworów z tego gatunku. Co ważne, książka nie popada jednak w przesadną i niesmaczną brutalność. Jako drugi powód należy oczywiście podać postaci. Sapkowski tworzy wielowarstwowe, głębokie charaktery, które czytelnik zaczyna poznawać w opowiadaniach, a będzie miał okazję zgłębić w dalszych częściach sagi. Warto też wspomnieć o postaciach pobocznych. Choć wiele z nich pojawia się tylko w jednym, dedykowanym im opowiadaniu, każda z nich ma wyraźny charakter i fascynującą historię. Dzięki temu czytelnik pamięta ich imiona długo po zakończeniu lektury. 
 
Oczywiście doskonałe postacie i fabuła nie gwarantują jeszcze sukcesu dla powieści. Musi ona mieć w sobie coś wyjątkowego. W przypadku „Wiedźmina” jest to zdecydowanie styl pisania i język obecny w powieści. Mocno stylizowany i bardzo charakterystyczny dla autora. Z pewnością nie spodoba on się wszystkim, jednak warto przynajmniej dać mu szansę.
 
„Wiedźmin” to klasyka fantastyki i idealna pozycja dla tych, którzy chcą od tego gatunku czegoś więcej. Choć język książki może z początku odstraszać, warto się przemóc ze względu na mnogość jej zalet.

Recenzja październik 2023 – młodzież

Wiktoria Urbańska-Ćwięka, lat 18

DKK w Mielcu, woj. podkarpackie