Literatura

2021
Rafał Kosik

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Jakiś czas temu przeczytałam książkę Rafała Kosika pt. ,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, sięgnęłam po nią, ponieważ była moją lekturą szkolną. Zaczęłam od oglądania okładki, muszę przyznać, że od razu bardzo mi się spodobała. Jest po prostu bardzo ładna. Dziwne było jedynie to, że autor książki jest jeszcze dość młody, a już ma taki dorobek, a przecież większość autorów moich lektur od dawna nie żyje. Książka wydaje się obszerna, ale trudno się od niej oderwać, więc szybko ją przeczytałam.

Już na początku powieści poznajemy trzech tytułowych przyjaciół, a są nimi: Felix Polon, Net Bielecki oraz Nika Mickiewicz. Akcja dzieje się w Warszawie, bohaterowie są gimnazjalistami, mają też zwykłe problemy szkolne. Jednak bardzo szybko w ich normalne życie wkraczają niesamowite przygody: jeden z bohaterów ujawnia zdolności paranormalne, a sztuczna inteligencja postanawia się zbuntować. Jednocześnie bohaterowie próbują odkryć tajemnicę „Gangu Niewidzialnych Ludzi”. W stworzonym przez autora świecie funkcjonuje bardzo rozwinięta technologia, dostępne są wynalazki, które kiedyś być może będą nam towarzyszyć. Powieść ta jest połączeniem różnych gatunków – fantastyki, science fiction, powieści młodzieżowej, detektywistycznej oraz przygodowej. Czytanie tej lektury było dość szybkie i przyjemne, z niecierpliwością czekałam na rozwiązania zagadek i punkty kulminacyjne. Zdarzały się sytuacje zabawne, ale też bywało bardzo niebezpiecznie, przecież bohaterowie walczyli ze złem, czyli „Mortenem”. Z pewnością książka ukazuje ważny problem zagrożeń płynących ze strony braku kontroli nad rozwojem technologii.

Myślę, że książka rzeczywiście odwzorowuje życie nastolatków i ich przeżycia takie jak miłość, przyjaźń i dojrzewanie. Wadą powieści są za to stereotypy, czyli większe zainteresowanie technologią i komputerami u chłopców oraz kobieca intuicja u dziewczyn, mimo że nie zauważyłam tego na pierwszy rzut oka. Polecam ją każdemu dziecku i nastolatkowi, chociaż pewnie dorośli miłośnicy fantasy też coś dla siebie znajdą. 

Ania Pisarek, kl. VI
DKK Baranowo