Literatura

2021
Gloria Whelan

Bezdomny ptak

Książka Glorii Whelan pod tytułem ,,Bezdomny ptak” to powieść, która opowiada historię trzynastoletniej Koli, która wraz z rodzicami i dwoma braćmi mieszka w Indiach. Pewnego dnia na zawsze wyjeżdża z domu, by wziąć z ślub z zupełnie obcym jej mężczyzną, a właściwie chłopakiem, bo jej przyszły mąż jest tylko kilka lat starszy od niej.

|To wydarzenie powoduje, że znajdzie się w zupełnie dla niej nowej sytuacji życiowej, gdzie spotka ją wiele problemów: śmierć męża, później śmierć teścia, trudne stosunki z teściową, samotność i jeszcze wiele innych zmartwień. W jej życiu jest wiele złych sytuacji, ale też spotykają ją miłe chwile. Bohaterka powieści nie poddaje się nieszczęściom, walczy z trudami, jakie życie rzuca jej pod nogi.

W książce czytelnik znajdzie też informacje o tym, jak wygląda życie w Indiach i kultura tego kraju. Na pewno zdziwi fakt, że mężczyźni mogą chodzić do szkoły i  uczyć się, a kobiety nie umieją czytać, nie chodzą do szkoły, tylko pozostają w domu, opiekują się dziećmi i  prowadzą gospodarstwo. Dziewczęta w bardzo młodym wieku są wydawane za mąż za wybranych przez ich rodziców mężczyzn i już nie mają szansy powrotu do rodzinnego domu. W Indiach wiele dzieci nie myśli o zabawkach, prezentach czy innych przyjemnościach, ale musi pracować i pomagać swoim rodzicom. Tak życie wygląda głównie na prowincji.

Zakończenie książki jest pozytywne. Koli zasłużyła na to, żeby jej życie poprawiło się. Sił i nadziei na lepszy los dodawało jej to, że miała swoją pasję – hafciarstwo. Dzięki lekturze tej powieści można porównać życie nastolatków w Polsce i Indiach, i przekonać się, jak bardzo różnimy się, o ile mamy łatwiej niż młodzież na indyjskiej prowincji. Moim zdaniem ta książka jest warta przeczytania, ponieważ nie tylko pokazuje, jak żyją ludzie w Indiach, ale udowadnia, że warto robić to, co się lubi i że marzenia się spełniają.

Joanna Krupska
DKK działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie/Szkole Podstawowej nr 2 w Działdowie