Literatura

2019
Jay Asher

13 powodów

„13 powodów” autorstwa Jaya  Ashera to wzruszająca powieść, poruszająca tematykę psychologiczną i obyczajową. Przedstawia losy nastoletniej, skrzywdzonej przez życie i ludzi Hannah Baker. W łapiący za serce i skłaniający do refleksji sposób pokazuje, że każdy z nas może być ofiarą a także oprawcą. Często ranimy otaczających nas ludzi, nawet o tym nie wiedząc. Wystarczy jedna drobna szpileczka wbita w czuły punkt, aby skruszyć ludzką psychikę. „13 powodów” to książka, która nie tylko przedstawia bolesne przeżycia nastolatki, ale też – poprzez cierpienie Hannah – uczy odbiorców rozpoznawania osób, które są ofiarami przemocy. Wielu z nas może utożsamić się z bohaterami książki. Może Ty również jesteś osobą skrzywdzoną przez otoczenie i zmęczoną życiem? Może stoisz obojętnie w obliczu cierpiących na Twoich oczach ludzi? A może to właśnie Ty utożsamiasz swoje zachowania z ciemiężycielami Hannah?

Jay Asher dotyka w swojej książce tematu bardzo kontrowersyjnego, ale jakże aktualnego w dzisiejszych czasach. W ciągu ostatnich lat na świecie znacznie wzrosła liczba samobójstw popełnianych przez młodzież. Bardzo często powody podjęcia tak drastycznych decyzji są podobne do przedstawionych w powieści. Hannah w nietypowy sposób dzieli się z otoczeniem przyczynami swojej decyzji, tym samym wzbudzając u swych oprawców wyrzuty sumienia.

Uważam, że każdy z nas, młodych powinien zajrzeć do tej książki, żeby przekonać się, jak czują się ofiary przemocy fizycznej i psychicznej. Być może zauważymy błędy w swym postępowaniu względem innych lub dostrzeżemy, że wśród nas jest ktoś, komu trzeba pomóc. Powieść tę warto też polecić osobom dorosłym, szczególnie tym, którzy posiadają nastoletnie dzieci. Często rodzice nie zauważają, że ich dziecko przeżywa wewnętrzna tragedię i potrzebuje natychmiastowej reakcji z ich strony. Dzięki tej książce mogą zauważyć problemy młodzieży i zrozumieć ich decyzje. Zwykle w codziennej bieganinie pomijamy osoby pokrzywdzone, nie dostrzegamy ich bólu i nie potrafimy się nad takimi osobami pochylić i zwyczajnie wesprzeć. Sami krzywdzimy, nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego warto przeczytać tę książkę. Każdy z nas powinien być w pełni świadomy tego, jak postępuje i czy nie rani innych. Jeśli tylko chcecie wkraść się w psychikę samobójczyni, „wejść w jej buty” i poznać historię tej tragedii, to zachęcam do lektury.

Natalia Siwek – DKK dla młodzieży w Stąporkowie